IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Брюксел слага рамки на глобализацията заради Русия и Китай

Предпазните мерки са заради икономическото обвързване с тях

Снимка БГНЕС

Снимка БГНЕС

Брюксел започа да поставя ограничения пред глобализацията и те са свързани основно с Русия и Китай.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи днес на седмичния колегиум на еврокомисарите първата Доктрина за икономическа сигурност на ЕС, която ще защити европейския бизнес от зловредна външна намеса. Стратегическият документ ще бъде предаден за обсъждане от правителствените и държавните ръководители от ЕС на срещата им на върха на 29-30 юни.

"Не можем да си позволим да поддържаме опасни зависимости, които могат да се превърнат в оръжие срещу нашите интереси", заяви миналата седмица комисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон. Той не посочи Русия и Китай като източници на заплахите, но няма съмнение, че предпазните мерки са именно срещу икономическото обвързване с тях, пише "Сега". Документът предупреждава за риска от "прекомерна зависимост от определена държава, особено такава със системно различаващи се ценности, модели и интереси", което означава бдителност в отношенията с авторитарни държави, обладани от глобални амбиции.

„Агресивната война на Русия срещу Украйна показа как прекаленото разчитане на която и да е отделна страна, особено когато тя има коренно различни модели и интереси, намалява стратегическите възможности на Европа и излага на риск нашите икономики и граждани“, се посочва в документа. Базираното в Брюксел електронно издание EURACTIV.bg е получило достъп до пълния текст и информира, че обсъжданите предпазни мерки имат три направления:

- Проверки на входящите инвестиции (контрол кога чужди компании купуват възлови фирми или инфраструктура в Европа).

- Експортен контрол (кога компании от ЕС продават оръжия, стоки с двойна употреба или шпионски софтуер на враждебно настроени държави).

- Проверка на изходящите инвестиции (аутсорсинг на важни производства и изпадане в зависимост от външни доставки).

Брюксел е наясно, че фирмите може да излагат на риск европейската интелектуална собственост и националната сигурност, като възлагат твърде голяма част от своите вериги за доставки на страни като Китай. С новия закон ЕС ще може да забрани тези изходящи инвестиции, когато забележи рискове за сигурността.

Производството на автомобили може да бъде възложено на външни изпълнители, но не и суперкомпютрите за разбиване на пароли. В новата доктрина се подчертава, че най-модерните технологии не трябва повече да се възлагат на автокрации.

В забранителния списък документът изрично споменава "квантовите компютри" (които могат да се използват за разбиване на най-сигурните комуникации), "изкуствения интелект" и "усъвършенстваните полупроводници".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата