Европейският съюз е преценил, че не може законно да конфискува напълно замразени руски активи и вместо това се фокусира върху използването на тези активи временно, според документ, видян от Bloomberg.
ЕС се фокусира върху два варианта, докато продължава да проучва как може да овладее повече от 200 милиарда евро в замразени активи на руската централна банка и да ги насочи към Украйна, се казва в доклада. Много от средствата са в сетълмент гиганта Euroclear Ltd., където са генерирали близо 750 милиона евро до първото тримесечие на тази година.
Очаква се блокът да поиска мандат за работа по тази политика от лидерите на ЕС, когато се срещнат в Брюксел следващата седмица.
Работна група на ЕС относно използването на руските резерви, замразени под санкциите на блока, обсъжда как да събере информация и да оцени възможностите съгласно правото на ЕС и международното право. Неговите членове не виждат „никакъв надежден правен път, който да позволява конфискация на замразени или обездвижени активи единствено въз основа на това, че тези активи са под ограничителни мерки на ЕС“, заключава докладът. Вместо това групата благоприятства насочването на неочакваните печалби от инвестициите към Украйна.
Няколко големи световни банки са загрижени, че присвояването на руски активи може да накара Москва да отмъсти на оставащите им интереси в страната. Русия може да направи живота по-труден за чуждестранните банки и да атакува техния местен персонал, каза изпълнителен директор на европейска банка. Втори ръководител добави, че банката му не лобира пряко, но по принцип се противопоставя на конфискацията от страна на ЕС.
Европейската централна банка предупреди, че използването на приходите от лихвените проценти от активите може да насърчи официалните притежатели на резерви да обърнат гръб на еврото, се казва в доклада. Централната банка вярва, че международната координация ще играе ключова роля за смекчаване на рисковете.
Документът идентифицира значителни правни пречки пред един от двата варианта, които блокът проучва: временно използване на ликвидни активи на централната банка на Русия - с други думи, инвестиране на активите и насочване на приходите към Украйна.
Групата предпочита втори вариант: така наречената неочаквана вноска. Фирмите с руски дялове, които генерират големи печалби, като ги инвестират, може да бъдат задължени да прехвърлят значителна сума в ЕС. Това може да намали правния риск за блока, тъй като ЕС няма да ги управлява.
Според представители на ЕС този модел няма да засегне финансовата стабилност, ще запази бизнес моделите на участващите фирми и ще бъде справедлив по отношение на данъците. „Това няма да повлияе на правното състояние на активите“, добавиха те.
Служители на ЕС обмисляха активно управление на активите, за да генерират възвръщаемост, която може да се използва за подкрепа на Украйна. Но ще трябва да се вземат предвид правата на собственост и съществува риск от отрицателна възвръщаемост, който не може да бъде напълно елиминиран, се казва в доклада.
Целият аналриз на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.