Ръководителят на „Вагнер груп“ Евгений Пригожин отдавна е в спор с руските военни лидери относно действията в Украйна, но в петък враждата между тях достигна ново ниво, след като Пригожин отправи обвинения, че неговите бойци са били ударени и се закле да отмъсти.
Заплахата, отправена през официалния му канал в Telegram, предизвика нещо, което вече прилича на криза в Русия, пише CNBC, предаде Investor.bg.
Службата за сигурност в страната (ФСБ) призова частната армия на „Вагнер груп“ да не се подчинява на заповедите му и да го задържи и започна наказателно разследване за „организиране на въоръжен бунт“, обявиха от офиса на главния прокурор.
По руската телевизия RBK генерал-лейтенант Владимир Алексеев нарече случващото се удар с нож в гърба и го определи като „държавен преврат“.
Скоро след изявленията на Пригожин стана ясно, че руският държавен глава Владимир Путин е бил информиран и „се вземат необходимите мерки“, обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Изявлението на Путин не закъсня.
Какво е „Вагнер груп“?
„Вагнер груп“ е определяна от Русия като „частна военна компания“. Американските власти я смятат за прокси сила, а според други е наемническа група.
Тя е основана през 2014 г. и е собственост на 61-годишния Пригожин, който преди беше известен като „главния готвач на Путин“, отговарящ за кетъринга на държавни събития.
През декември САЩ смятаха, че „Вагнер груп“ има около 50 хил. служители в Украйна – около 10 хил. изпълнители и 40 хил. осъдени от руски затвори, каза говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби.
Русия отрича участието на „Вагнер“ в официални военни операции, но вашингтонският мозъчен тръст Център за стратегически и международни изслевания казва, че тя е пряко свързана с руската държава. Освен това е изиграла роля в операциите на Русия в Украйна през 2014 и 2015 година.
„Вместо да използва руската версия, според която „Вагнер“ е частна военна компания, „Вагнер“ трябва да се разглежда като класическа прокси организация“, допълва той.
Участие по света
„Вагнер груп“ е участвала и в други части на света, включително в Африка.
Тя се е включила в гражданския конфликт в Либия, а Русия изпрати военно оборудване, включително изтребители и бронирани превозни средства, за да може да се сдобие с позиции в страната, обяви американското министерство на отбраната през 2020 г.
Освен това „Вагнер“ беше изпратена и в Централноафриканската република, където групата беше обвинена в екзекуцията на цивилни, нападение на мироопазващите сили на ООН и насочване към предимно мюсюлмански общности.
Висши западни дипломати заявиха, че „Вагнер“ е поела контрол над златна мина там. В доклад на Human Rights Watch се посочва, че заподозрените сили на „Вагнер груп“ са извършили зверства, включително екзекуции на невъоръжени мъже. През януари САЩ определиха „Вагнер“ за международна престъпна организация.
Войната в Украйна помогна на „Вагнер“ да натрупа влияние, коментира още Кърби, говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ.
„Нейното влияние се увеличава. Независимостта на „Вагнер“ от руското министерство на отбраната само се засили през 10-те месеца на тази война“, допълни Кърби по време на брифинг през декември.
Руските военни разчитат на бойците на „Вагнер“ в Украйна, а в някои случаи руските военни служители са били подчинени на командването на „Вагнер“, каза той.
Повече може да прочетете в тук
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.