Владимир Путин успя да предотврати нападение срещу Москва с единадесетчасова сделка с разбунтувалия се наемнически командир. Но въстанието прониза усещането му за тотален политически контрол над Русия, както никое друго събитие през неговото управление.
Информаторите от Москва са смаяни от факта, че той е пренебрегнал многократните предупреждения, че шефът на "Вагнер" Евгений Пригожин се готви да докара конвои от тежко въоръжени бойци в столицата. Вместо това руският лидер им позволи да се приближат толкова близо, че властите трябваше да разположат танкове и войски в защита. Това подхрани някога немислимите съмнения относно легендарното му управление на страната.
Американски и европейски официални лица поверително описаха 24-часовото въстание - предварителни индикации за което бяха доловени и от тяхното разузнаване - като безпрецедентно предизвикателство за контрола на 70-годишния президент. Те предупредиха, че неясната сделка, която позволи на Пригожин и хората му да напуснат без последствия, едва ли ще отбележи края на напрежението.
Седемнадесет месеца след началото на войната, която трябваше да продължи дни, безредиците разкриха как борещата се инвазия разруши привидната стабилност, за която Путин работи от години. Дългогодишно протеже, издигнало се до известност по време на събитията в Кремъл, Пригожин отправи първото военно предизвикателство към руски президент от 1993 г. насам - мрачно предзнаменование в страна, в която неуспешните войни многократно са водили до кървав край за лидерите, които са ги започнали.
"Това е най-големият публичен провал в цялата политическа кариера на Путин", казва Екатерина Шулман, руски политолог, която понастоящем живее в Берлин. "Бунтът на Пригожин показва колко крехък всъщност е руският политически режим".
Според една от поверителните оценки на европейското разузнаване и Путин, и Русия вероятно ще излязат по-слаби от кризата, споделяйки мнението, че тя ще бъде разглеждана като негов личен провал.
Украйна, която се опитва да пробие руските линии с контраофанзива, която е най-голямата й надежда да си върне окупираните земи, се наслади на хаоса в Москва. Киев съобщи, че войските му напредват около Бахмут, където силите на "Вагнер" се сражават от месеци, както и по-на юг. "Има напредък на всички фронтове", заяви в събота заместник-министърът на отбраната Хана Маляр.
Според един високопоставен западен служител възприеманата слабост на Путин може да насърчи онези от съюзниците на Киев, които призовават за още по-силен отговор на руската агресия, особено на срещата на върха на НАТО във Вилнюс следващия месец, където Украйна иска по-силни ангажименти от алианса.
Други от партньорите на Киев обаче бяха по-предпазливи. Те се опасяваха, че сътресенията могат да укрепят позицията на твърдолинейните лидери, които искат да увеличат военните усилия, или да направят Путин по-непредсказуем, тъй като той още повече се разправя у дома с онези, които се смятат за непокорни. Столиците на САЩ и Европа препоръчаха на длъжностните лица да правят предпазливи публични изявления в условията на несигурност.
През уикенда Путин проведе редица телефонни разговори, за да успокои съюзниците си. Русия изпрати дипломат в Китай, който подкрепяше Путин по време на войната, за да обясни "събитията от 24 юни", по евфемизма на външното министерство в Москва. В разказа на Пекин за срещата дори не се споменаваше за въстанието.
Със сигурност Путин е преживял предишни заплахи за властта си, като е посрещнал обществени протести, икономически кризи и натиск от чужбина. Засега няма признаци за непосредствено предизвикателство към неговия контрол. Но тъй като Кремъл се подготвя за изборите през следващата година, които ще оставят Путин на власт до 2030 г., съмненията в неговата политическа непобедимост нарастват.
Според запознати с положението напрежението в руския елит заради спъващите се военни усилия нараства от месеци. Според тях са се появили съперничещи си лагери, като едни настояват за много по-агресивно продължаване на кампанията, докато други се надяват на бързо уреждане, за да се ограничат щетите за Русия. Опитите на Путин да балансира между двата лагера стават все по-сложни, казват хората.
Според близки до ръководството руският президент е бил уверен, че ще успее да се справи с амбициите на човек, който някога му е сервирал супа. Закалените в битките войски на Пригожин можеха да постигнат резултати на бойните полета, където армията на Путин се провали, а публичните му нападки срещу висши командири поддържаха натиска върху слабо ефективното военно ръководство.
Но тъй като военните усилия се затрудняват, влиянието на Пригожин нараства благодарение на потока от финансиране и подкрепа от Кремъл. Неговите на пръв поглед директни изказвания в социалните медии спечелиха много обикновени руснаци, уморени от официалната пропаганда. По-важното е, че той се докосна до дълбока подкрепа сред влиятелните хардлайнери в елита на сигурността и правителството. Те се притесняваха, че Путин и много други висши служители не са достатъчно ангажирани с постигането на победа в Украйна и могат да се задоволят с прекратяване на огъня, казаха хората.
Критиките на Пригожин така и не се разпространиха от социалните медии в държавните канали, които определят по-широките обществени възгледи. "В обществото има желание това да приключи по-скоро", каза Денис Волков, социолог в независимия център "Левада".
Вътре в Кремъл опасенията от разширяващото се влияние на Пригожин нарастват, но Путин отхвърля предупрежденията, че се готви за въоръжено предизвикателство.
Според експерти кризата е предизвикана от закъснелите усилия на Путин да обуздае Пригожин, когато по-рано този месец длъжностни лица наредиха на неговите бойци от "Вагнер" да се запишат в Министерството на отбраната до 1 юли. Свикнал директно да решава конфликти, Пригожин извел бойците си, за да поиска аудиенция в Кремъл
"Искаха да разформироват "Вагнер" - каза Пригожин в събота в Телеграм.
В рамките на споразумението за прекратяване на въстанието, постигнато с посредничеството на беларуския президент Александър Лукашенко, близък руски съюзник, Путин се съгласи лично да гарантира, че наемникът може да напусне страната и свали всички наказателни обвинения от бойците му. Според видеозапис от мястото на събитието тълпите са ликували, когато Пригожин е напуснал Ростов на Дон заедно с бойците си.
"Трябваше да сключат сделка", каза Сергей Марков, политически консултант, близък до правителството.
Един от високопоставените лоялни на Путин лица се пошегува в неделя, че той и служителите му са се подготвяли да защитават офисите си в центъра на Москва ден по-рано, но са били шокирани, че на Пригожин и хората му е било позволено да напуснат без последствия. Това, каза той, го накарало да се запита дали президентът наистина знае какво прави.
Докато бронираните автомобили все още напускаха улиците на Москва и други градове през уикенда, Кремъл се опитваше да изглежда спокоен. Правителствено министерство препоръча на журналистите да бъде даден почивен ден в понеделник след "емоционалния и напрегнат" уикенд.
В своето изказване, излъчено по държавната телевизия в неделя, Путин сякаш се обърна към онези като Пригожин, които поставиха под въпрос ангажираността му с военните действия. В интервю, записано преди въстанието, той каза на репортера, че инвазията заема цялото му внимание. "Денят започва с нея и завършва с нея", каза той. "Денонощно".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.