Нови данни за военната помощ за Украйна подчертават значителната промяна в баланса на тежките оръжия по бойните полета на страната след повече от 16 месеца война.
В актуализираната в четвъртък база данни "Ukraine Support Tracker", поддържана от германския Институт за световна икономика в Кил, се казва, че от началото на войната поддръжниците на Киев са доставили 471 нови танка, като предстои да бъдат доставени още 286, въпреки че темповете на новите ангажименти се забавят.
В комбинация с данните за изгубеното или пленено оборудване, предоставени от разузнавателната група Oryx, които се считат за консервативни, цифрите показват, че от началото на инвазията миналата година украинският танков флот е нараснал, въпреки че руският е намалял наполовина.
Разликата е намаляла и по отношение на артилерията и ракетните системи за многократно изстрелване, макар и с много по-малки разлики.
Данните за танковете в частност съвпадат с парламентарните показания, дадени от началника на Щаба на отбраната на Великобритания Тони Радакин във вторник.
"Русия е загубила почти половината от бойната ефективност на армията си", заяви Радакин пред комисията по отбрана на законодателния орган. "Миналата година тя изстреля 10 млн. артилерийски снаряда, но в най-добрия случай може да произведе 1 млн. снаряда годишно. Тя е загубила 2500 танка, а в най-добрия случай може да произведе 200 танка годишно."
Според Oryx, който регистрира само загубите, които може да потвърди, от началото на войната през 2022 г. са унищожени, повредени, изоставени или пленени 2082 руски танка. Москва е започнала с 3417 налични танка, според Военния баланс - годишен сборник на световните въоръжения, публикуван от Международния институт за стратегически изследвания, базиран в Лондон мозъчен тръст.
Около тези цифри има огромна несигурност, тъй като и двете страни третират загубите си като държавна тайна и има значителни трудности при събирането на данни от открити източници - особено когато става въпрос за украинските загуби, които са по-слабо регистрирани. Липсват и надеждни данни за броя на заместващите танкове и артилерийски установки, които Русия е произвела или извадила от дълбоките складове от началото на войната.
Според Йохан Мишел, специалист по сухопътни войни в IISS, обаче Украйна изглежда е преминала през първата година на войната с приблизително същия брой тежки оръжия, с които е разполагала в началото, въпреки големите загуби. По-рано тази година Мишел направи собствен анализ на наличните данни, като коригира вероятните отклонения в тях. Оттогава насам има както повече загуби, така и доставки и конфискации на руски танкове, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.
Същото обаче не може да се каже за Русия, която също трябва да резервира част от силите си за отбрана в други части на най-голямата държава в света. Според Мишел промяната в баланса на тежките въоръжения е важна, но далеч не е решаваща за продължаващата контраофанзива на Украйна.
Цената за Украйна е все още висока
"Дори и ситуацията да е по-равностойна по отношение на числеността, това не е начинът, по който се работи", каза Мишел. "Проблемът е, че сега Украйна трябва да си възвърне територията, така че тя е в настъпление срещу добре подготвена отбрана, а за това е необходимо силно предимство."
Това обяснява фокуса на украинските сили върху унищожаването на руската артилерия и линиите за снабдяване, преди да ангажират по-голямата част от бригадите, подготвени за контранастъпление. Напоследък генералният щаб на Украйна почти ежедневно заявява за унищожаването на повече от 30 руски артилерийски установки. Артилерийските загуби са особено трудни за проверка, тъй като обикновено са скрити далеч зад фронтовата линия.
В актуализираните данни на Института в Кил за периода 25 февруари - 31 май се констатира, че обещаната помощ е значително по-малка, отколкото през зимата, въпреки някои големи пакети от Германия и САЩ, като за периода военните ангажименти възлизат на 9 милиарда евро.
В същото време делът на военната помощ е нараснал спрямо финансовите и хуманитарните ангажименти, заяви институтът. В доклада се посочва, че САЩ и държавите - членки на Европейския съюз, най-бавно изпълняват обещанията за доставка на оръжие, като все още не са получени 286 от 757 танка и 177 от 556 155- и 152-милиметрови гаубици.
Тези закъснения могат да направят дори някои от доставените танкове по-малко ефективни, отколкото би трябвало да бъдат, тъй като украинските сили трябваше да бързат с обучението, често от различни партньори на Организацията на Северноатлантическия договор, които имат различни практики.
"Докато украинците нямат ясно изразено предимство - каза Мишел, - цената на опитите за придвижване напред ще бъде много висока".