IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Хаос цари между генералите на Путин, до какво ще доведе това?

Службите са ядосани, че Пригожин се е отървал без наказание

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Бавното протичане на украинската контраофанзива всъщност не е толкова за завземане на територия, колкото за унижаване на способността на врага да се бие. Животът е достатъчно труден за руските войници в окопите, но разширяващите се пукнатини в елитите, както и новите репресии срещу критиците, повишават перспективата за разпадаща се командна структура зад линиите.

Разбира се, катализаторът за това беше неуспешният бунт от миналия месец на Евгений Пригожин и неговите наемници от "Вагнер". След като първо ги осъди за "удар в гърба" и нарече Пригожин "предател", президентът Путин беше принуден да сключи сделка за предотвратяване на открита война в покрайнините на Москва, а също и да се опита да спаси каквото може от "Вагнер", а именнооперациите на Пригожин в Африка, които носят приходи и осигуряват на Москва известна степен на политическо влияние, както и хиляди опитни ветерани.

Наемници на почивка

Пригожин най-накрая прие изгнанието си в съседна Беларус, затваряйки предишната си база в Молкино в Южна Русия. Тази седмица той се появи в лагер югоизточно от беларуската столица Минск и видеото, на което той се обръща към няколкостотин войници на "Вагнер", го показа в уверено настроение.

Според полеви командир на "Вагнер" с позивна Маркс, още около 15 000 наемници – по-голямата част от останалите войски на силите – са "излезли във ваканция". Изводът беше, че всички или повечето от тях след време също ще се насочат към Беларус.

Не това искаше Путин. Той се надяваше да успее да задържи Вагнер в украинската битка. На безпрецедентна среща в Кремъл с полеви офицери той беше изложил идеята те да останат на позиция, но вместо това да служат на друг командир. Очевидно мнозина бяха готови да приемат това, но Пригожин наложи вето на идеята.

Спектакълът на бунтовници, поканени в Кремъл и способни да отхвърлят оферта, която не е трябвало да могат да откажат, не беше загубен за останалите елити в областта на сигурността.

Националистическите социални медии бяха възмутени и според старши анализатор на американското разузнаване: "Военните са особено бесни: 13 пилоти са убити по време на бунта, а Путин моли убийците им да останат в Русия? И те все още го отказват и се измъкват?“

Стрелков и арестуван

В петък властите арестуваха Игор Гиркин, известен с позивната си Стрелков, постоянен трън в очите на Кремъл заради националистическите си критики на войната. Според съпругата му той е обвинен в "екстремизъм", който други свързват с атаките му срещу Вагнер.

Гиркин запомнящо се характеризира министъра на отбраната Сергей Шойгу като "шперплатов маршал" и открито смяташе него и началника на Генералния щаб генерал Валерий Герасимов за некомпетентни.

Независимо от това, докато Кремъл очевидно е бил склонен да счита атаките срещу военните за честна игра, критикуването на метежниците очевидно е надхвърлило границите.

Военни под натиск

Нищо чудно, че членовете на офицерския корпус се чувстват ядосани и объркани, като се има предвид, че те - не наемниците, нито службите за сигурност, предназначени да предотвратят подобни сътресения - изглежда понасят тежестта на обвиненията за бунта на "Вагнер".

Съобщава се, че генерал Сергей Суровикин, командир на въздушно-космическите сили и фаворит за наследник на Герасимов, е задържан, обвинен, че е знаел предварително за бунта. Както каза един блогър националист:

"Пригожин може да се разбунтува и да отнесе своите милиарди в Минск, но може би защото е чул слухове за този бунт, Суровикин е в затвора Лефортово."

Неговият заместник, генерал-полковник Андрей Юдин, и първият заместник-началник на военното разузнаване, генерал-лейтенант Владимир Алексеев, са сред повече от дузина други висши офицери, които са изчезнали от полезрението и изглежда все още са на разпит. Други просто са уволнени, като генерал-майор Николай Гостев и генерал-майор Владимир Селиверстов, един от най-младите генерали в парашутно-десантния корпус.

Атаката на Попов

Разочарованието на офицерския корпус достигна своя връх в бурната атака на генерал-майор Иван Попов, друг високопоставен летец, който командваше 58-ма общовойскова армия, която в момента понася тежестта на украинската контраофанзива по южния фланг на Запорожие.

Повечето руски генерали изглежда не изпитват голяма загриженост за хората под тяхно командване: един недоволен войник измърмори в социалните медии, че те са "човешки амуниции". За разлика от това, знаейки, че много от неговите войници са били в постоянни битки от седмици, Попов се обрна неуспешно към Герасимов да му разрешат да ги отдалечи от предната линия.

След това Попов опита да мине през главата му. Изтече гласово съобщение до парламентарист, оплакващ се от неадекватна артилерийска подкрепа и лошо ръководство, и така Попов беше уволнен. В заключение той се оплака, че украинците "не можаха да пробият нашата армия отпред, но нашият старши командир ни удари отзад, коварно и подло обезглавявайки армията в най-трудния и напрегнат момент".

Куци патици

Въпреки всичко това Шойгу и Герасимов остават на мястото си, въпреки очевидното недоверие към тях от страна на редовия и офицерския състав. Путин цени лоялността и стабилността пред доверието в най-добрите моменти. Като се има предвид, че Пригожин настояваше за тяхното уволнение, той също може да се почувства длъжен да ги задържи, за да не изглежда това като поредната отстъпка.

Настоящата кампания срещу критиците може отчасти да е отчаян опит да възстановят авторитета си. Вместо това вече се виждат първите признаци на генерали, които се борят да ги наследят.

Например, поддръжниците на генерал-полковник Михаил Теплински, динамичен и популярен командир на парашутисти, сега предполагат, че той на практика действа като общ полеви командир в Украйна, което трябва да бъде една от отговорностите на Герасимов. Те представят 54-годишния Теплински като логичен наследник на 67-годишния Герасимов.

Нечестна сделка

Раздразнението на военните се засилва от начина, по който изглежда, че не само за "Вагнер" нещата изглеждат лесни, но и за други служби. Федералната служба за сигурност (ФСБ) има за задача да предотврати потенциални бунтове. Въпреки че се твърди, че е принудило Пригожин да се премести, преди да е бил готов, като разкрие заговора, това е широко поставено под въпрос. И все пак няма арести или дори публични критики.

По същия начин силите за сигурност на Националната гвардия стоят настрана, докато "Вагнер" превзема южния град Ростов на Дон и след това Воронеж, по пътя за Москва. Не само че нито един от нейните командири не е понижен или арестуван, но службата е била и възнаградена. Специалните части на полицията Grom, въпреки собствените си възражения, се прехвърлят към Националната гвардия, която също трябва да получи свои собствени танкове и артилерия.

Независимо от това, дори неговите редови служители са очевидно недоволни. Един сержант се оплака: "Ние се присъединихме, за да защитим обществото, а не за да бъдем изпратени да се бием във война или да тъпчем нашите събратя руснаци."

Няма го добрият цар

Доколко военните и силите за сигурност биха подкрепили Путин в следващата криза? Армията беше недоволна от Шойгу и Герасимов, но мнозина все още се придържаха към вековния мит за "добрия цар-лошите боляри": Един ден те се надяват Путин да прозре некомпетентните си приятели и да ги замени с хора, които знаят какво правят. Желанието на Путин, както те го виждат, да застане на страната на "Вагнер" по отношение на военните помага да се разсее това, което е останало от тази надежда.

Междувременно, въпреки че командващият Националната гвардия генерал Виктор Золотов е на върха, хората му изглеждат по-малко щастливи. Обещанието за увеличение на заплатите с 10,5 цента през октомври не е достатъчно, за да купи удовлетворение.

Освен това разузнавателните агенции може да се наложи да се справят със закъснели промени на върха. Шефът на Службата за външно разузнаване Сергей Наришкин е на 68 години и изглежда, че се кани да се пенсионира, докато 71-годишният директор на ФСБ Александър Бортников не е бил виждан, освен на видеоекран, от известно време и се твърди, че е болен. Промените в ръководството на руските разузнавателни агенции обикновено означават краткосрочни сътресения, тъй като новите шефове назначават свои собствени приятели.

Отчаянието на елита

Засега няма смисъл това да означава прекъсване на бойното поле, да не говорим за апетит за преврат, пишат от The Times. По-скоро това говори за раздробяване на елита по сигурността, който вероятно се е превърнал в основната властова база на Путин.

Въпреки това изглежда нещо се е променило, тъй като невидимата мембрана, която по някакъв начин изолира Путин от грешките и провалите, генерирани от политиката му, най-накрая се спука. Вече националистическите и военни социални медийни сайтове показват по-директна критика към главнокомандващия и ареста на Гиркин три дни след като той призова Путин да се оттегли, предупреждавайки, че "страната няма да преживее още шест години на тази страхлива посредственост", може да покаже, че дори Кремъл започва да осъзнава това.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата