Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен настоя африканските лидери, присъстващи на среща на върха с руския президент Владимир Путин, да поискат отговори относно кризата със зърното, която тласна по-бедните нации към криза. Говорейки преди срещата Русия-Африка в родния град на Путин Санкт Петербург, Блинкен изтъкна, че африканските лидери да знаят, че растящите разходи за храна, недостигът на зърно и торове са пряк резултат от войната на Путин в Украйна, пише БГНЕС.
Няколко африкански лидери, включително президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса, се очаква да присъстват на срещата на върха в Константиновския дворец. „Те знаят точно кой е виновен за настоящата ситуация“, каза Блинкен за лидерите, някои от които предложиха мълчалива подкрепа за Москва или отказаха да осъдят нахлуването на Путин. „Моите очаквания са, че Русия ще чуе това ясно от нашите африкански партньори“, каза той, говорейки по време на посещение в Нова Зеландия.
Зърнената криза се засили, след като Русия се оттегли от сделката, която позволи на Украйна да изнесе 33 милиарда тона пшеница и други зърнени храни. „Това беше еквивалентът на износа на 18 милиарда хляба през този единствен коридор, който Русия сега затвори“, каза Блинкен. „Това не беше само изтегляне. Какво направиха, откакто се изтеглиха? Многократно бомбардираха пристанището на Одеса. Положиха мини в Черно море. Изрично заплашиха корабоплаването. Мисля, че това изпраща много ясно послание."
Русия заяви, че сделката с посредничеството на Турция не отговаря на обещанието за улесняване на руския износ. През последните няколко дни Москва се опита да успокои африканските партньори, заявявайки, че разбира тяхната „загриженост“ по въпроса. Кремъл заяви, че "без съмнение" е готов да изнася безплатно зърно за африканските страни, които се нуждаят от него. Според последния месечен доклад на Министерството на земеделието на САЩ запасите от пшеница при големите износители в момента са най-малки през последните 10 години.