IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Пригожин се завърна в Русия като "облагодетелстван син"

Каква е стратегията на Путин?

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Лидерът на групата Вагнер Евгений Пригожин беше сниман на срещата на върха Русия-Африка, която се провежда в Санкт Петербург, Русия, седмици след като бе пратен в изгнание заради неуспешния си бунт срещу Москва.

Снимки на боса с африканските служители бързо се разпространиха в руските социални медии в четвъртък и няколко военни блогъри изразиха изненада, че Пригожин ще присъства на форум, организиран от руския президент Владимир Путин.

На 23 юни Пригожин заповядва на хората си да тръгнат към Москва. Въстанието приключва на следващия ден със споразумението, че Пригожин и всички останали войски на Вагнер в региона ще заминат за Беларус.

Някои анализатори обаче казаха, че завръщането на Пригожин вероятно е било одобрено, ако не и наредено, от Путин поради обширните операции на "Вагнер" в Африка, които включват осигуряване на защита на правителствени служители в Централноафриканската република и Мали. Този ред на мисли би могъл да обясни и защо Пригожин не е изправен пред по-тежки последици за осуетения си бунт.

"Путин се нуждае от Пригожин за момента, за да преследва руските държавни интереси в Африка", каза пред Newsweek професорът по политически науки от Северозападния университет Уилям Рено. "Тези интереси включват конкуренция със Запада в сътрудничеството в областта на сигурността, минното дело и енергетиката."

"Групата на Пригожин също участва в проекта за кооптиране на африкански интелектуалци и групи в антизападен, антиколониалистки проект – отражение на дневния ред, насочен към Запада за партньорство и подкрепа за крайнодесни групи. Въпреки неудобствата на въоръжен бунт миналия месец, Пригожин все още е неразделна част от тези елементи на руските държавни интереси."

Междувременно Путин беше обект на подигравки и критики заради малкия брой африкански лидери, пристигнали за срещата на върха, която официално започна в четвъртък. Само 17 африкански държавни глави пътуваха до Русия за форума в сравнение в сравнение с 43 държавни глави, които присъстваха на срещата на върха Русия-Африка през 2019 г. (Русия отбеляза, че допълнителни африкански държави са изпратили правителствени служители или посланици.)

Критиците казаха, че ниската посещаемост е пример за изолацията на Русия поради продължаващата война на Путин с Украйна. Други казаха, че някои лидери може да са решили да пропуснат срещата на върха поради решението на Путин този месец да прекрати Черноморската зърнена инициатива.

Краят на зърнената сделка, която позволи на Украйна да изнася зърното си по море по време на войната с Русия, породи опасения за глобалната продоволствена сигурност. Путин се опита да успокои своите африкански съюзници, като им предложи безплатно зърно.

През последните години Путин увеличи усилията за изграждане на по-тесни отношения с африканските нации и гледката на Пригожин на срещата на върха може да бъде отражение на тази цел.

"Мисля, че присъствието на Пригожин на срещата на върха Русия-Африка е преди всичко да "успокои" африканските правителства, където има присъствие на "Вагнер", че "Вагнер" ще остане в тези страни като основен агент на помощта на руското правителство за тях", обяснява Марк Н. Кац, професор в училището за политика и управление Schar на университета Джордж Мейсън, пред Newsweek.

Що се отнася до онлайн реакцията на снимките на шефа на Вагнер от срещата на върха, Кац каза, че "посланието, ако има такова, насочено към руската общественост изглежда е, че Пригожин все още работи от името на Русия – и с благословията на Путин – в Африка".

"Това също може да е част от по-голямата тема, която според мен Москва се опитва да развие: „бунтът на Вагнер“ не беше опит за преврат срещу Путин, че каквото и да се е случило, е преувеличено от Запада и че Путин и Пригожин работят заедно сега."

Дейвид Силби – доцент по история в Корнел и директор по преподаване и обучение в Корнел във Вашингтон – каза пред Newsweek, че смята, че е важно да се обмисли коя е целевата аудитория за публикуваните снимки.

"Коя е публиката? Средностатистическият руснак не следва Twitter. Тези, които са вътре, са част от управляващия елит. Именно за тях е сигналът, че Пригожин се завръща като облагодетелстван син", каза Силбей.

"Не забравяйте, че той винаги е бил един от лостовете, които Путин използва срещу руската армия – лидер на външна паравоенна сила, която не е под техен контрол. л. Връщането му на тази позиция дава на Путин същия вид влияние както преди."

Силбей обаче призна, че завръщането на Пригожин е "признак на слабост, че някой може да се разбунтува и да бъде реабилитиран толкова бързо".

Рино също наблегна на това, като каза, че е "трудно да се обясни желанието на Путин да покани Пригожин на чай или каквото и да било като знак за сила".

"Въпреки че руската политика има своите особености, необичайно е при каквито и да било обстоятелства да се толерира водачът на бунт като член на съда", каза той..

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата