След като Китай има значителен дял в глобалната икономика, тя по някое време ще създаде валута с характер на резервна. Неизбежно е. Това каза Йерлан Сиздиков, ръководител за развиващите се пазари в Amundi, в предаването "Клуб Investor" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
Това, разбира се, ще се отрази негативно на долара. Защото делът на долара в глобалната търговия намалява и ще продължи да спада. Но по-важното е, че делът на долара в резервите на централните банки на големите икономики също започва да се свива. Последното понижение на американския рейтинг от Fitch показва, че имаме рискове за инвеститорите и от кредитна гледна точка. Fitch казват, че траекторията е негативна, коментира гостът.
"Затова значението на другите валути, сред които и юана ще расте в следващите десетилетия и потенциалното създаване на търговски валути за Глобалния юг е необходимо. И вероятно ще се случи".
Изтеглянето на западния капитал от Русия ще има дълбоки, дългосрочни негативни ефекти за руската икономика, каза още събеседникът. "Без ресурсите, които западните компании носеха - опита, ноухауто и технологиите - ще бъде много трудно на Русия да поддържа траекторията на ръст. Няма как Русия да компенсира лесно санкциите и да издържи дълго време на тази ситуация, без това да се отрази на нейната икономика", смята гостът.
Има и дългосрочни негативни ефекти заради невъзможността Русия да търси капитали на международните пазари за своето развитие. Рублата отслабна заради проблеми с баланса на плащанията, заяви експертът. "Русия изцяло зависи от износа на суровините си и заради факта, че сега започва ефективно да изпълнява задълженията си по отношение на съкращенията на производството на ОПЕК, това също ще се отрази много негативно. И вече откриваме много силни последствия при обемите на суровините, които Русия може да продава. Разбира се, главно петрол и газ. И последствия за приходите, които може да генерира от експорта като цяло".
"Затова е слабостта на рублата. Фактът, че сега имаме отслабена траектория и за руския износ на суровини ще окаже занапред значителен натиск над руската рубла".
Русия ще бъде лишена от западните технологии и това в бъдеще ще оказва натиск. Ще изчерпи ресурсите, които иначе биха могли да се използват за друго. Те ще бъдат насочени към подмяна на технологиите, защото Русия ще бъде принудена да го направи, добави Сиздиков. "Вече забелязваме известна деградация на технологиите, използвани от Русия. Ще има още. Ще има и повишена зависимост от Китай. Не само за износа на суровини, но и за внос на технологии, които китайците са разработили и биха могли да се използват за замяна на западните".
"Това разбира се, ще създаде съвсем различна траектория за руската икономика. Защото едно е да диверсифицира от петрола и газа към разработката на нови технологии, ново потребление, нови потребителски продукти. Но Русия ще използва тези ресурси главно за военни цели и с цел замяна на някои технологии за добивната индустрия, от които има голяма нужда, за да запази износа си на суровини".
Още преди войната Китай доставяше близо 80% от чиповете на Русия. Индиректно това продължава, като е възможно дори да ѝ се предоставя още по-голям обем чипове, добави Йерлан Сиздиков. "Вероятно така ще продължи и в бъдеще. Русия ще трябва да разчита на това, защото ще ѝ отнеме много време, за да започне да разработва собствени технологии и чипове, за да замени китайските".
"Шансове Китай да замени щатския долар като глобална валута гостът коментира като се съгласи, че това е глобалната цел на страната, но засега юана или ренминби са далеч от резервната световна валута, но ролята й след 10 - 20 години определено ще расте".
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.