Бивш експерт от руската държавна телевизия, който наскоро беше уволнен, защото говори против двама служители на външното министерство, прогнозира, че Кремъл ще изпадне в колапс през следващото десетилетие.
В скорошен видеозапис Евгений Сатановски, президент на Института за Близкия изток в Москва, каза, че "възможността за колапс ще бъде някъде през 2030 г., защото руският президент Владимир Путин не е вечен. Той остарява.
"Както винаги, силните лидери са последвани от слаби, а Путин е много силен по отношение на задържането на власт – въпреки че какво мисля за това как той управлява страната е отделна тема", добави той, според превод от Wartranslated. "Той ще сложи някой малък, слаб на своето място. Бившият руски президент Дмитрий Медведев е пример."
Медведев беше президент на Русия между 2008 г. и 2012 г. поради руската конституция, която забранява на Путин да служи за трети пореден мандат. Той смени местата си с Медведев като министър-председател, преди да се върне на президентския пост. През 2020 г. Путин промени конституцията, за да може да остане на власт.
Путин до голяма степен остана популярна фигура сред руската общественост – може би отчасти заради широко разпространената пропаганда и отклоняването на неуспехите на войната от руския президент върху неговите генерали.
По време на мандата си начело на руското правителство той проектира образа на силен лидер, заобиколен от група лоялни служители и олигарси, които рискуват да бъдат отстранени, ако говорят против него.
Но тази порочна хватка на властта от страна на бившия агент на КГБ доведе до въпроси кой би могъл да го замени и да продължи да контролира такава експанзивна и понякога разногласна нация, чиято относителна стабилност след падането на Съветския съюз беше белязана от контрола на Путин върху Кремъл.
Първата пукнатина в политическата броня на Путин дойде по-рано тази година, когато той се изправи срещу въоръжен бунт от страна на вече починалия лидер на групата Вагнер Евгений Пригожин. Той някога е бил доверен член на вътрешния кръг на руския президент, преди да стане силно критичен към военните провали на Москва в Украйна.
Както отбелязаха експерти по това време, бунтът на Пригожин – който беше на половината път до Москва, преди да приключи – прониза усещането за непобедимостта на Путин в очите на руснаците и много хора по света.
Има и въпроси около здравето на Путин след инвазията в Украйна, включително спекулации, че той страда от някаква форма на дегенеративно заболяване поради появяването му на публични места с подпухнало лице и треперене на дланите и ръцете му - както и строгите му социално дистанциране от другите по време и след пандемията от коронавирус.
Прогнозата на Сатановски идва, след като той беше уволнен като редовен експерт в държавния канал Русия-1, където обикновено се появяваше като говореща глава заедно с рупор на Кремъл Владимир Соловьов.
Сатановски обвини говорителя на руското външно министерство Мария Захарова, че е "пияща" антисемитка и каза, че руският заместник външен министър Михаил Богданов е "безнадежден пияница" в интервю.
Политологът заяви още през февруари, че крайната цел на Русия е „денацификацията и демилитаризацията на Украйна“, както и премахването на американски военни активи в страните от НАТО в близост до руската граница.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.