Три факта сочат към бавно откъсване от Украйна от страна на нейните най-близки съюзници.
Володимир Зеленски, който се почувства принуден да измине целия път до Аржентина, само за да се срещне лично с човека, който блокира помощта от Европейския съюз. Следва обиколка до Вашингтон, където украинският президент, някога приветстван като герой, си тръгва с празни ръце. И след това дойде срещата на върха в Брюксел, която той напусна дистанционно, след като стана ясно, че присъствието му няма да бъде полезно, дори когато става дума за съдбата на страната му.
Франция, Германия и други страни дадоха да се разбере, че присъствието му няма да е добра идея, твърдят запознати с дискусията, които говориха при условие за анонимност. Те се нуждаели от пространство, за да се опитат да сключат сделка с непокорния унгарски премиер Виктор Орбан, който гордо поддържа връзки с Русия дори след нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.
В крайна сметка германският канцлер Олаф Шолц прибягна до безпрецедентен процедурен трик, за да накара Орбан буквално да напусне залата, за да може блокът да се съгласи да започне преговори за присъединяване - процес, който може да отнеме до десетилетие. Но когато стана дума за пари, от които Украйна отчаяно се нуждае, за да остане в борбата срещу Русия, решението беше отложено.
Болезнената перспектива не беше пропусната от руския президент Владимир Путин.
"Днес Украйна не произвежда почти нищо. Те все още се опитват да спасят нещо, но за всичко получават безплатна помощ", каза Путин по време на своята годишна пресконференция. "Очевидно всичко това малко по малко приключва."
В Брюксел Украйна отбеляза до голяма степен символична победа със споразумението за започване на преговори за членство. Показателно е, че Орбан наложи вето на планирания пакет от помощи от ЕС в размер на 50 млрд. долара, което отложи преговорите за началото на следващата година.
Във Вашингтон Камарата на представителите напусна града до 9 януари, без да приеме искането на президента Джо Байдън за допълнителна помощ за Украйна в размер на 61 млрд. долара, тъй като републиканците продължават да настояват на исканията за граничен контрол.
Събитията от последната седмица са в рязък контраст с приема, на който някога се радваше Зеленски, и очертават трудната борба за подкрепа в годината на изборите в САЩ, когато Доналд Тръмп се бори да си върне Белия дом. Между двамата има предистория. През 2019 г. Тръмп подкани новоизбрания Зеленски да разследва Биденс.
За съюзниците отслабването на подкрепата е свързано отчасти с така бленуваната контраофанзива, която не успя да оправдае високите очаквания на съюзниците.
Преди една година украинските сили успяха да си върнат големи територии от руските войски. Червен килим беше постлан за Зеленски в Брюксел през февруари, когато той слезе от частния самолет на френския президент Еманюел Макрон.
Тогава всички искаха да получат парче от военния лидер. Вечерята в последния момент в Париж предната вечер с Макрон и Шолц предизвика гнева на италианския министър-председател Джорджа Мелони, която не беше поканена.
Тази седмица бъдещето на Украйна се обсъждаше от същото това трио. В бара на хотела в нощта преди срещата на върха Макрон и Мелони поседнаха на бутилка червено вино, а Шолц се присъедини към тях малко след полунощ. Те се заиграха с това дали Орбан ще блокира, или ще деблокира всичко, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.
След осемчасови дискусии за Украйна Шолц направи изненадващия си ход, за да преодолее упорството на Орбан. Той погледна Орбан и предложи на унгарския лидер да стане и да отиде за чаша кафе, докато останалите гласуват за започване на преговори за присъединяване с Украйна.
Орбан се съгласи, като по този начин задържа ветото си върху поне един ключов приоритет за Киев. В едночасов разговор преди срещата на върха Зеленски е подчертал пред полския министър-председател Доналд Туск, че решението на ЕС за присъединяването е по-важно, а финансите са само второстепенни, според запознат с въпроса.
Зеленски е казал на Туск, че Украйна се нуждае от сигнал, че Европа не изоставя страната, каза човекът и добави, че Орбан е наясно, че не може да наложи вето както на финансирането, така и на разширяването.
По-късно същата вечер Орбан принуди ЕС да отложи обсъжданията за 2024 г. В този момент всеки ден е от значение за Украйна, тъй като боевете ще се възобновят с настъпването на пролетта, а Путин играе за време, докато Зеленски усеща натиск да покаже резултати на бойното поле.
Не е задължително Киев да изчерпи парите си през следващите няколко седмици, но боричканията и забавянията сред съюзниците повдигат въпроси относно способността на подкрепящите Украйна да поддържат помощта в дългосрочен план, особено когато борбата е в задънена улица, а президентската кампания в САЩ се разгорещява.
След като в продължение на почти две години Украйна получаваше твърда подкрепа, повече от 110 млрд. долара остават блокирани от двете страни на Атлантическия океан, а помощта за Киев все повече се превръща в политическа разменна монета.
Съюзниците на Украйна са твърдо решени да покажат на Путин, че не е прав, като залага на това, че може да надделее над решимостта им да подкрепят Киев. Но след тази седмица това се оказва все по-трудно постижимо.
Някои лидери на ЕС отбелязаха, че могат да срещнат трудности при поддържането на обществената подкрепа за Украйна, ако блокът харчи пари за Украйна, но не може да намери пари за други проблеми.
Националистически и популистки настроени политици - от Нидерландия до Франция - търсят печалби на изборите за парламент на ЕС догодина и искат въпроси като недопускането на мигранти в ЕС да бъдат приоритизирани пред парите за конфликт извън техните граници.
Забавянето на помощта за Украйна от страна на САЩ и ЕС рискува да изпрати погрешно послание не само на Путин или дори на Зеленски, но и един на друг. Макар че Путин не разполага с ресурси, за да поддържа войната си срещу Украйна за неопределено време, според официални оценки той може да го прави поне още няколко години.
Европейските дипломати признаха, че на срещата на върха се очертава спешна необходимост от помощ, особено след като САЩ също са в безизходица. Те се стремят да се противопоставят на всякакви аргументи, че ЕС не се старае да подкрепи Украйна или собствената си сигурност.
Но в крайна сметка той не може да се конкурира със САЩ, когато става въпрос за пари. Според Кори Шейк, директор на отдела за външна и отбранителна политика в Американския институт за предприемачество, ако САЩ задържат средствата до януари или февруари, "това би било катастрофално както в политически, така и във военен план".
"Ако ние изпуснем нервите си, всички останали също ще го направят", казва Шейк.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.