След турските, и китайските банки започнаха до отказват да изпълняват плащания от и към руски компании, съобщи "Комерсант", позовавайки се на източници в банковите среди.
Турция и Китай са ключови "приятелски" държави, през които минават половината от стоките, внасяни в Русия. Причината отново е натиск от САЩ. През декември американското МФ предупреди, че ще санкционира чуждите банки, които поддържат военните усилия на Русия, а президентът Джо Байдън подписа съответния указ.
В Турция се стигна до пълно парализиране на плащанията - големите турски банки блокираха всички плащания, включително в лири и рубли, и започнаха да анулират вече одобрени транзакции. Въпреки бодрите обещания на анонимни източници от руски банки, че проблемът ще бъде бързо решен, това не се случи.
"Проблемите с китайските банки започнаха през ноември, а през декември се умножиха. Ако платецът не е резидент на Китай, плащането му минава много бавно. По последни данни отнема поне седмица", казва генералният директор на транспортната компания Delko Санджар Ашуралиев, пише "Сега".
Според "Известия" китайските банки отказват всякакви платежи в долари с руски компании, а някои дори са прекратили отношенията си с руски банки. "Засега преводите в юани се извършват, макар и бавно. Но с долари са прекратени изцяло", казва генералният директор на "Первая Группа" Алексей Порошин.
Проблемите тепърва ще се задълбочават. Bloomberg пише, че най-големите държавни банки в Китай са започнали "чистка" на свързаните с Русия клиенти. Те търсят бенефициенти или контролиращи лица от Русия, както и "сенчести" доставчици на стоки, забранени за внос в Русия, които минават през трети страни.