Руският войник има провоенния символ Z на униформата си и ореол около главата. Зад него ангели се реят в небесата. Наблизо друг войник сложи автоматично оръжие пред изображение на Исус. Надпис гласи:
"Христос победи ада, Русия също".
Изображенията, стряскащи дори за военно време, са сред пропагандните плакати, изложени в центъра на Москва, за да покажат религиозната подкрепа за инвазията на Кремъл в Украйна. Друг плакат гласи:
"Ако Бог е за нас, кой е против нас?"
Патриарх Кирил, главата на мощната Руска православна църква, описа войната като свещена битка срещу "силите на злото", които се опитват да унищожат Русия. Той също така каза, че само Москва може да предотврати възхода на "антихриста" и че на руските войници, убити в Украйна, всичките им грехове ще бъдат простени.
Миналата година държавните медии съобщиха, че Дева Мария се е появила в болница в Москва, където Кирил посетил ранени войници.
77-годишният Кирил, който нарече дългото управление на президента Путин "Божие чудо", се опита да овладее църковното несъгласие относно инвазията.
Алексей Умински, виден либерален свещеник, отказа да прочете провоенна молитва и му беше забранено да служи в църква в Москва, където е проповядвал в продължение на 30 години. Църковен съд също препоръча изключването му от свещеничеството.
Умински не е коментирал решението, но миналата година той призова вярващите да търсят благословията на свещениците, които "се молят повече за мир, отколкото за победа и разбират, че всяка победа винаги е пирова в тези войни".
Молитвата, на която се противопоставя Умински, е прочетена за първи път от Кирил през 2022 г. Тя съдържа редовете "Ето, онези, които искат да се бият, вдигнаха оръжие срещу святата Рус, надявайки се да разделят и унищожат нейния обединен народ. Стани, Боже, да помогнеш на своя народ и ни дари победа чрез силата си."
Десетки други свещеници, които са се молили за мир вместо за победа, са наказани. Концепцията за мир става все по-чужда за ръководството на Руската православна църква, чийто съд постанови миналата година, че пацифизмът е ерес.
Критиците обвиниха Кирил, който беше санкциониран от Великобритания заради подкрепата му за войната, че е сключил нечестив съюз с Кремъл, който се подиграва с разделението на църквата и държавата в конституцията на Русия.
"Мисля, че е дошло времето да говорим за това колко християнска е днес организацията, която нарича себе си Руската православна църква", казва Сергей Чапнин, бивш редактор в издателството на църквата, който е старши сътрудник в Центъра за православни християнски изследвания във Фордъм Университет, Ню Йорк. "Кирил иска напълно да унищожи нашата относително свободна и жива църква и вместо това да изгради нещо свое. Нещо ужасно и мрачно."
Антивоенната позиция на Чапнин означава, че той почти сигурно ще бъде изправен пред арест, ако се върне в Москва, където е живял до преди две години.
Въпреки че Путин беше офицер от КГБ в официално атеистичния Съветски съюз, където милиони християни бяха убити или преследвани от комунистите, сега той изповядва дълбока религиозна вяра. През 2013 г. той въведе закон, според който "обида" на чувствата на религиозни вярващи е престъпление.
Този закон, въведен след високопоставен протест в най-голямата катедрала в Москва от феминистката арт група Pussy Riot, се използва почти единствено и само за преследване на хора, които са разгневили руските православни християни.
На провоенен митинг в Москва миналата година Путин каза, че Русия води битка за самото си оцеляване срещу западния "сатанизъм". От началото на войната той също така ескалира това, което описва като защита на традиционните ценности от страна на Кремъл.
През ноември Върховният съд на Русия забрани това, което определи като "международно ЛГБТ обществено движение". То беще обявено за екстремистка група. Този ход означава, че всеки, който говори в полза на еднополовите бракове или други права на за ЛГБТ обществото, рискува да бъде вкаран в затвора с години. В своето решение съдът каза, че ЛГБТ движението е било подклаждано в Америка през 60-те години на миналия век като част от политиката на Белия дом за намаляване на раждаемостта в страната.
Въпреки че 60% от руснаците се идентифицират като православни християни, анализаторите казват, че влиянието на църквата намалява. Само 1,4 милиона души в Русия са присъствали на коледната литургия миналата година, което е спад от 2,4 милиона през 2012 г., според данни на вътрешното министерство.
Йоан Бурдин, руски свещеник, който беше глобен за призив за мир през 2022 г. и му беше забранено да провежда служби, каза, че църквата сега не успява да осигури духовните нужди на хората. "Тя спря да носи Христос на хората и спря да проповядва любов", каза той пред Sota. По думите му църковните служби имат повече общо с политическите срещи, отколкото с религиозните церемонии.
Друг руски православен свещеник каза, че изпитва "горчивина и срам" от подкрепата на църквата за войната.
"Трудно е да се повярва, че това наистина се случва. Това вече не е същата църква, в която дойдох преди повече от 30 години", каза той при условие за анонимност пред The Times. "Но все пак има надежда. Христос обеща, че портите на ада няма да надделеят над църквата. Историята също така показва, че църквата многократно се е издигала като феникс от пепелта - след преследването на Сталин например."
Въпреки това той също се страхува, че преоткриването на църквата като инструмент на войната от Кирил може да причини повече щети, отколкото просто "физическо унищожение".
Кирил цитира гей парадите в украинските градове като повод за войната. Александър Беглов, губернаторът на Санкт Петербург, каза наскоро, че войната е била необходима, за да се предотврати разпространението на тоалетни за всички полове, които той невярно твърди, че са често срещани в украинските училища.
"Няма нужда да обясняваме какви ценности защитаваме с нашите войници", каза Беглов, след като посети ранени руски войници в болница.
Ентусиазмът на Путин и Кирил за бруталната руска война е цитиран от критиците като доказателство, че и двамата лъжат, когато твърдят, че вярват в Бог. Путин каза, че майка му го е кръстила тайно, защото баща му е бил комунист.
"Няма съмнение, че и Путин, и патриарх Кирил са религиозни хора и имат някакви идеи за Бог", каза Чапнин, експерт по религията в изгнание. "Проблемът е, че те се покланят на всемогъщ, жесток бог, който няма нищо общо с Бог от Новия завет."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.