Преди точно 24 години през този месец руската атомна подводница Курск потъна в ледените води на Баренцово море с екипаж от 118 души. Всички те загинаха. Катастрофата дойде по време на първата година от управлението на президента Путин. Новият тогава лидер на Русия се сблъска с порой от критики относно начина, по който се справи с инцидента.
Когато американският телевизионен водещ Лари Кинг попита какво се е случило с подводницата, Путин се усмихна и отговори: "Потъна".
Путин оцеля през тази криза, но дръзкото нахлуване на украинската армия в района на Курск в западната част на Русия, който даде името си на злополучната ядрена подводница, се описва от Киев като фатален удар за дългото му управление.
Осем дни след началото на офанзивата, военната операция на Украйна, за която се смята, че включва до 10 000 войници и западна военна техника, е напреднала в руската територия с около 30 км, което прави Путин първият руски лидер след Втората световна война, който отстъпва територия на чужда армия.
Президентът Зеленски прогнозира, че нахлуването на Украйна най-накрая ще потопи режима на Путин: "Преди двадесет и четири години имаше катастрофата при Курск - символичното начало на неговото управление. Сега е ясно, че това е краят, който ще дойде отново в Курск", каза той в обръщение към нацията.
Моментът на украинската офанзива също е зловещ за Путин. В Русия август е исторически месецът на бедствия и катаклизми, датиращи от неуспешния преврат през 1991 г. срещу Михаил Горбачов от хардлайнери на КГБ. От тогава, освен потъването на подводницата Курск, август донесе терористични атаки, природни бедствия и финансова криза. След като остават повече от две седмици от месеца, Путин сигурно се чуди дали е на път да стане поредната жертва на августовското проклятие.
Украинската атака също идва малко повече от година, след като наемници, лоялни към Евгений Пригожин, лидер на групата Вагнер, организираха въоръжен бунт срещу Москва, разкривайки крехкостта на отбраната на Русия.
Но падането на Путин от власт е било предсказвано много пъти
Падането на Путин, както и предстоящата му смърт от рак и други болести, са били предсказвани многократно. И всеки път бившият офицер от КГБ излиза почти невредим, а хватката му върху Русия е толкова силна, ако не и по-силна от преди.
"Няма нищо като нахлуване на чужда армия, което да обедини хората около знамето на страната им. И това знаме за много руснаци е самият Путин", казва Андрей Колесников, руски политически анализатор, който е критичен към Кремъл. "Какви оплаквания може да има относно знамето?"
Украинските трансгранични обстрели и удари с дронове в отговор на инвазията бяха изтълкувани от много руснаци като доказателство, че Путин е бил прав, когато каза, че войната е необходима, за да осуети превантивна атака от Киев и неговите съюзници в НАТО.
"Това вероятно ще се случи отново", допълва Александър Габуев, ръководител на мозъчния тръст Carnegie Russia Eurasia Center. "Хората казват, че първоначално не повярвахме, когато правителството ни каза, че това е превантивна война, но сега украинците ни показаха истинското си лице и затова трябва да отстъпим."
Въпреки гнева от хаотичното провеждане на евакуациите и неуспехите при ефективна защита на граничните градове и села, фронтовите региони в Русия са сред най-ентусиазираните поддръжници на "специалната военна операция" на Кремъл в Украйна, според изследване на проекта Chronicles.
Въпреки че украинската инвазия е унижение за Путин, казва Габуев, малко вероятно е, освен ако ситуацията не се влоши още повече, това да има някакви трайни последици за дългото му владеене на властта.
"Това е голям неуспех. Но това не е неуспех от стратегическо естество, поне на този етап", обяснява той пред The Times. "При липса на други големи изненади, това само засилва правителствения наратив, че това е битка за самата Русия."
Не е ясно дали инвазията ще подпомогне усилията на Русия да привлече повече военни, без да обявява нов кръг от национална мобилизация. Обещанието за финансови награди, вместо разговорите за патриотизъм или идеология, досега се е оказало най-успешното средство за убеждаване на хората да се запишат за войната.
В Москва спадът в броя на новоназначените беше преодолян миналия месец, когато кметът на града Сергей Собянин обяви еднократен бонус при подписване, който увеличи годишните заплати на мъжете на фронта до 5,2 милиона рубли (£44 500).
"Около 90 процента от тези, които подписват договор, са хора с финансови проблеми", казва източник от военен център за набиране на персонал пред Verstka.
Резултатът от украинската офанзива все още не е ясен, но това, което е почти сигурно, че Путин, наречен "апостолът на отмъщението" от Уилям Бърнс, директор на ЦРУ, вече е започнал да крои своето отмъщение. "Врагът ще получи отговор", гласи заглавието на изданието от вторник на руския държавен вестник "Российская газета". Медията обаче не даде подробности.
Путин няколко пъти заплашваше да използва ядрени оръжия в това, което описа като "свещена" война със Запада в Украйна. Олександър Литвиненко, ръководител на украинското външно разузнаване, каза пред The Times през юни, че Путин може да използва тактически бойни глави, ако Русия бъде изправена пред голямо поражение, което провокира протести в Москва. Тактическите бойни глави са много по-малко разрушителни от стратегическите ядрени оръжия, които могат да изравнят цели градове.
Украйна заяви, че ще отмени нахлуването си, ако Русия се съгласи на "справедлив мир". Киев не уточни какви условия биха го удовлетворили, въпреки че Зеленски настоя в миналото, че няма да се съгласи на прекратяване на огъня, докато всички руски войски не напуснат територията му.
"Ако Украйна успее да окопае района на Курск, тя може да се опита да размени част от завзетата земя за зони под руски контрол. Путин обаче изглежда не е в настроение за дискусии с Киев. "За какво изобщо има да се говори с тях" попита той във вторник.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.