IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Политолог: Целта на Русия във войната не е просто Украйна и НАТО, а Америка

България и Румъния може да бъдат разделени по пътя към Шенген, смята Искрен Иванов

Политолог: Целта на Русия във войната не е просто Украйна и НАТО, а Америка

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

В каква посока ще се насочи войната в Украйна зависи много от изборите за президент в САЩ. Ситуациите в Украйна и Близкия изток си приличат по това, че се прави опит световният ред след края на Световната война да се ревизира и да се ограничи влиянието на САЩ. Дезинформацията е представлява сериозно предизвикателство за европейските държави и те ще трябва да потърсят както конвенционални, така и по-неконвенционални решения на този проблем. Това каза доц. д-р Искрен Иванов, политолог и експерт по международна сигурност и управление на конфликти, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

Балансът на силите в Европа може да бъде оприличена като „дилема на затворника“. Очертават се три сценария за развитието на войната в Украйна. Първият е украинската офанзива да продължи успешно, което зависи от това дали САЩ ще снабди Украйна с далекобойни ракети, способни да достигнат Москва. Втората опция е руснаците да спрат настъплението, което е най-вероятно да се случи през зимата. Третата перспектива е да се стигне до авария в някой АЕЦ, което ще позволи на Русия да продължи с ядрения шантаж.

„В момента ядреният риск е по-нисък от нивата през 2022-ра година. Въпреки това, не бива да го отписваме. Китай е страната, която възпира Русия от това да прибегне до употребата на тактическо ядрено оръжие“, коментира гостът. Прагматично погледнато Китай няма никакъв интерес да се стига до ядрена ескалация, защото това ще навреди на икономическите му интереси.

Според него в едни преговори руският президент би приел като равен единствено държавният глава на САЩ. Той не приема Украйна за равноправна държава. Целта на Русия в тази война не е просто Украйна и НАТО, а Америка. Русия опитва да разгради еднополюсния, американоцентричен модел. Оттеглянето на Байдън е проблем, тъй като той е ветеран от Студената война и разбира геополитическата реалност. Все още не знаем кой ще го наследи.

Възгледите на Камала Харис във външната политика са по-близки до тези на Барак Обама. Това означава, че е склонна на повече компромиси. При всички положения би вложила усилия да успокои напрежението вътре в САЩ.

Ако Доналд Тръмп стане президент, има възможност през 2025-та година да се състои среща на върха на страните членки на НАТО. Целта на Тръмп е да заложи цифрата 2% към чл. 3, а в противен случай съответната страна да не се ползва от привилегиите на чл. 5. „Тръмп иска да задължи натовските държави да отделят повече средства за отбрана. Такъв акт обаче би заобиколил съществуващите закони в САЩ по отношение на НАТО“, отбеляза събеседникът.

Първопричината за конфликта в Близкия изток е на Хамас. Можем да кажем, че война между Израел и Иран има, тъй като Иран воюва чрез прокситата си в Ивицата Газа. Срещу Израел се води мощна дезинформационна кампания. Непрекъснато се говори как Иран бил по-умерен и не отвръщал на атаките на Израел. Всъщност, терористичният атентат, който се случи в Тел Авив срещу синагогата, беше отговорът на Иран срещу израелската атака. Причината е, че иранските служби нямат капацитета на Мосад.

Доц. Иванов припомни, че често се бъркат понятията „превантивна война“ и „предварителен удар“, който цели да гарантира защитата и сигурността на една държава. Това е много подвеждащо. Виждаме как се инструментализира дезинформацията в полза на терористите срещу Израел. И в Украйна, и в Близкия изток се оправят опити да се ревизира световния ред такъв, какъвто го познаваме след Втората световна война.

През последните години антисемитизма избуява, защото хората са по-склонни да вярват в конспирации. Идеята, че една група или етнос се ползват с някакви привилегии, е често срещано явление и при расистките идеологии. Това води до засилване влиянието както на крайнодесни партии, така и на крайнолеви организации. За съжаление голяма част от европейските държави губят битката с дезинформацията.

Тревожно е, че американските визи за Румъния по всяка вероятност ще паднат, а за България такава информация няма. Има възможност България и Румъния да бъдат разделени по пътя си към Шенген, еврото и различни безвизови режими. „Поради липсата на редовно правителство страната върви по плоскост, която може да я изолира международно“, предупреди гостът.

Целият коментар във видеото наBloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата