Бойците от украинските въоръжени сили няма да могат ефективно да използват авиационни бомби AGM-154 JSOW, дори ако Съединените щати одобрят тяхната доставка. На първо място, защото руските системи за противовъздушна отбрана ще пречат на снарядите, пише Defense Express.
Както отбелязва изданието, бомбите AGM-154 JSOW са съвместими с изтребители F-16. Твърде странно е обаче да ги доставяме на Киев. Максималният обхват на унищожаване на такива снаряди е само 130 километра и те трябва да бъдат пуснати от голяма височина. Пилотите от украинските въоръжени сили обаче няма да могат да направят това.
Русия разполага със съвременни системи за противовъздушна отбрана с голям обсег и превъзхожда врага във въздуха. Руските изтребители са просто по-добри дори от F-16. Следователно самолетите на украинските въоръжени сили просто ще бъдат свалени или няма да могат да използват достатъчно ефективно ракетите, пише още изданието.
Въпреки че AGM-154 JSOW е едно от ключовите оръжия, съвместими с F-16, това не е ракета, а незабележима, прецизно направлявана плъзгаща се бомба. С тегло от около 500 kg, той няма способността за удар на далечни разстояния на крилата ракета, вместо това предлага максимален обсег от само 130 км, когато бъде пуснат от голяма надморска височина.
Но основният проблем е, че украинските пилоти често не могат да летят на големи височини поради заплахата, която представляват руските системи за противовъздушна отбрана с голям обсег и превъзходството на вражеските изтребители. Така че единствената останала възможност е да летят възможно най-ниско и да правят бързи, стръмни изкачвания точно преди да пуснат оръжията си - като по този начин значително ограничават обхвата. Например, когато използват плъзгаща се бомба JDAM-ER от МиГ-29, украинските пилоти могат да постигнат ефективен обсег само от около 40 км.
За AGM-154 JSOW подобно изстрелване на ниска надморска височина би дало приблизително същите обхвати. Някои източници предполагат, че при сценарии с ниска надморска височина обхватът на JSOW може да бъде само 22 км, въпреки че това може да се отнася за строго хоризонтално изпускане. Освен това, за разлика от JDAM-ER, който е сравнително евтин комплект, струващ десетки хиляди долари, JSOW има солидна цена, оценена на $250 000 до $500 000 за единица в началото на 2000-те години.
Като се имат предвид тези фактори, това повдига въпроси за ролята на AGM-154 JSOW в арсенала на Украйна и защо САЩ са избрали да го доставят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.