Американският президент Джо Байдън се срещна с украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом, но не удовлетвори искането на Киев за разрешение да се атакуват цели дълбоко на руска територия с произведени в САЩ ракети, съобщи БТА.
Вместо това, той обяви предоставянето на още военна помощ и нови средства за противовъздушна отбрана. Тя е в размер на $8 млрд. и включва боеприпаси със среден обсег тип "планираща бомба“, изстрелван от изтребители, които ще позволят на украинските сили да нанасят удари по руските войски и снабдителни линии от по-безопасни за тях разстояния. Има също така допълнителни батареи и ПВО ракети "Пейтриът“, безпилотни летателни системи и мерки за укрепване на отбранителната индустриална база на Украйна, както и обучение на допълнителни 18 пилоти на изтребители F-16.
Преди срещата с Байдън Зеленски обяви пред американски конгресмени, че основният му приоритет е да получи разрешение от САЩ да изстрелва ракети с голям обсег за поразяване на военни цели в Русия. Вчера той се обърна към Байдън с настоятелен призив да даде разрешение и така на практика се намеси в изостреното партийно разделение по отношение на руско-украинската война, а до президентските избори в САЩ остават броени седмици, отбелязва "Вашингтон пост".Междувременно, "Ню Йорк таймс" информира за оценка на разузнавателните служби на САЩ, в която се споменават рисковете от допускането на удари на далечни разстояния от страна на Украйна. Те са стигнали до заключение, че ако се удовлетвори искането на Украйна за използване на западни ракети срещу цели надълбоко в Русия, това може да предизвика силни ответни действия, а в същото време няма да промени из основи хода на войната.
Разузнавателните служби смятат, че Русия ще отвърне с по-голяма сила на САЩ и съюзниците им, вероятно със смъртоносни атаки.
Оценката на разузнаването освен това омаловажава ефекта, който ракетите с голям обсег биха имали върху хода на конфликта, защото украинската армия в момента разполага с ограничен брой такива оръжия и не е ясно колко още могат да бъдат предоставени от западните съюзници.
Украйна и битката за президент на САЩ
Вицепрезидентът и кандидат за президент на предстоящите избори Камала Харис тази нощ нарече уклона в кампанията на своя опонент Доналд Тръмп за прекратяване на войната като "предложения за капитулация“.
Обръщайки се към Зеленски в Белия дом, Харис заяви: "Някои в моята страна ще окажат натиск върху Украйна да приеме мирно споразумение, в което тя се отказва от суверенната си територия и неутралитет, за да сключи мир с Владимир Путин".
"Тези предложения са същите като тези на Путин и нека бъде ясно, че това не са предложения за мир - каза още Харис. - Това са всъщност предложения за капитулация, което е опасно и неприемливо“.
Въпреки че тя не спомена Доналд Тръмп или неговия кандидат за вицепрезидент Джей Ди Ванс по име, тези условия за мир много приличат на изложените от Ванс в интервю по-рано този месец. Тогава Зеленски нарече Ванс "твърде радикален“ и това предизвика конфликт със съюзниците на Тръмп, чиято кулминация бяха обвиненията в намеса в изборите и призивите на републиканците Украйна да уволни посланика си във Вашингтон.
Късно в четвъртък обаче стана обрат и Тръмп заяви пред репортери, че ще се срещне със Зеленски в "Тръмп Тауър" в Ню Йорк днес. На пресконференция той отхвърли критиките на Харис и настоя, че иска само да спре "ужасяващото шоу, което се случва“.
На въпроса дали Украйна трябва да се откаже от териториите си, Тръмп не се ангажира с ясен отговор, а каза: "Имаме нужда от мир. Трябва да спрем смъртта и разрушенията.“
Преди да обяви срещата със Зеленски, Тръмп публикува в социалните мрежи предполагаемо съобщение от украинския президент с молба да се види с него. В съобщението, което не бе потвърдено от украински представители, се казва, че "трябва да се стремим да се разберем“.