IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Да избягаш от руската армия и да се скриеш у дома може и да се окаже невъзможно

В Русия се водят рекорден брой дела за дезертьорство

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Някои руски войници, воюващи в Украйна, бягат от своите части, което води до рекорден брой дела за дезертьорство и неразрешено отсъствие от армията в руските съдилища през 2024 г. След като избягат, тези млади мъже често се опитват да се скрият при роднини. BBC News Russian сподели четири истории на войници, които са избягали и са се опитали да избегнат залавянето – с различна степен на успех.

Ставрополски край

26-годишният Дмитрий Селигиненко е мобилизиран през есента на 2022 г. През януари 2023 г., докато е на фронта, той получава измръзване на гърдите и корема. След като му дават 10-дневен отпуск, той се върнал у дома в село Урухская в Ставрополския край и бил опериран. Близките му очаквали, че той ще бъде изпратен на военна медицинска комисия и ще бъде обявен за негоден за служба, но момчето дори не било прегледано.

Селигиненко не се върнал в поделението си и заради това бил обвинен в дезертьорство. През март 2023 г. местен полицай, който е ходил на училище с него, го забелязал на улицата и се опитал да го арестува. Въпреки това Селигиненко успял да се обади на майка си и втория си баща.

Между втория му баща и офицера избухнала битка, която позволила на Селигиненко да избяга. По-късно майка му и вторият му баща подадали жалба срещу полицая, обвинявайки го в изнудване, но дело така и не било образувано. Въпреки това вторият баща бил обвинен в нападение над полицай и през март 2024 г. бил глобен със 150 000 рубли (1618 долара). Оттогава Дмитрий Селигиненко не е бил виждан.

Република Бурятия

През лятото на 2023 г. Виталий Петров, друг мобилизиран войник, избягал от военна болница, където попаднал заради силно главоболие. По-късно тъща му спозели, че хора от отдела му са го изнудвали за пари. Петров се укривал от армията в село Шаралдай, но тъй като офицерите го издирвали активно, не можел да работи. Той прекарвал по-голямата част от времето си, живеейки в гората, събирайки ядки и горски плодове, за да ги продава и да помага на семейството си. От време на време се прибирал да спи.

През декември 2023 г. полицейски служители пристигнали в къщата на семейството, като казали, че разполагат с "разузнавателна информация", която предполагала, че има "скрито отделение в мазето, замаскирано с пръст", където Петров можел да се крие. По това време у дома били тъщата и децата му.

Според тъщата на Петров полицаите нахлули в къщата, без да покажат документи за самоличност. Под един от рафтовете открили скривалището покрит с пръст, в което се криел Петров. Полицаите започнали да го бият, като избутали тъщата и дъщерите му, когато се опитали да се намесят. Твърди се, че жената е заплашила полицаите с нож и е хвърлила вряла вода по един от тях. (Тя твърди, че случайно е съборила чайника и не е докоснала ножа.)

Шест месеца по-късно съдът застанал на страната на полицията и осъдил тъщата на Петров на две години затвор и глоба от 100 000 рубли (1072 долара) за нападение над служител. Петров е бил осъден на 6 години затвор за самоволно отсъствие от поделението си.

Забайкалски край

Роман Евдокимов е бил мобилизиран през октомври 2022 г., но няколко месеца по-късно избягал от поделението си. Той се върнал у дома в село Урлукское, близо до монголската граница, и се скрил в къщата на тъща си. Месец по-късно той бил арестуван. Според селския служител, който го издал на военните власти, "той всъщност не се е криел".

Евдокимов е осъден на седем години затвор за дезертьорство. След присъдата си той все пак избрал да отиде на война - този път като осъден, а не като мобилизиран войник, в замяна на помилване. През 2023 г., както отбелязва BBC News Russian, затворниците, служещи във Wagner Group, имаха шестмесечни договори, а не безсрочни, така че Евдокимов скоро успял да се върне у дома. Единственият документ, който получил, бил свидетелство за помилване. Подобно на много други бивши бойци на Вагнер, той не получил военна карта или свидетелство за ветеран.

Сега Евдокимов живее в гората и събира ядки. Според сестра му войната го е сринала психически и сега иска да се върне. "Той ме попита: "Мога ли да подпиша договор?" но аз не му позволих. Той се страхува да ме напусне, защото много се тревожа за него", каза тя пред журналисти.

Пензенска област

Племенникът на Александър Галин, който е бил мобилизиран, бяга от частта си след служба на фронта и търси убежище при леля си и чичо си в град Николск, Пензенска област. Един ден, докато бил пиян, племенникът започнал да се подиграва с говорния дефект на Галин и между двамата мъже възникнала свада.

Свадата се прехвърлила на улицата, където Галин грабнал бухалка и нанесъл няколко удара отзад на племенника си, след което се върнал вътре и заключил вратата. На следващата сутрин той намерил племенника си все още да лежи на верандата, със засъхнала кръв по главата. Първоначално Галин го оставил там, но накрая се опитал да извика линейка. Заради говорния дефект на Галин обаче операторката затворила, като решила, че мъжът е пиян.

В крайна сметка всъщност военната прокуратура е тази, която спасила живота на племенника. Полицаите се обадили на съпругата на Галин, която признала, че племенникът й се крие в къщата им. Пристигнал местен полицай, извикал линейка и раненият бил хоспитализиран с тежка черепно-мозъчна травма.

През февруари 2024 г. Галин получил четиригодишна условна присъда за умишлено нанасяне на тежка телесна повреда — съдът взел предвид "незаконността и неморалността на поведението на жертвата" като смекчаващо вината обстоятелство. След сбиването жертвата е диагностицирана с епилепсия и проблеми с паметта. BBC News Russian не успя да определи дали е бил освободен поради нараняванията си или е преследван за дезертьорство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата