НАТО планира създаването на 49 нови боеспособни бригади, всяка с около 5000 служители, според съобщения в германските медии, цитиращи непубликувани документи на алианса, пише military watch magazine.
Това ще представлява 60 процента увеличение спрямо сегашната сила от 82 такива бригади.Броят на бойните корпуси трябва да бъде увеличен от шест на 15, а щабовете на дивизията от 24 на 38, за да управляват и поддържат новите бригади, съгласно новите изисквания за минимални способности, представени от Върховния съюзен главнокомандващ на НАТО в Европа генерал Кристофър Каволи и Френският адмирал Пиер Вандие. Докладът цитира необходимостта от противодействие на Русия като основна обосновка за преследването на тази експанзия. Напрежението между Русия и НАТО нараства постоянно след свалянето на украинското правителство през 2014 г. и последвалото избухване на гражданска война в страната, в която всяка подкрепя противоположните си страни, като отношенията се влошиха допълнително, след като Русия започна широкомащабна интервенция в страната през февруари 2022 г.
Личният състав от държавите-членки на НАТО изигра централна роля в продължаващата руско-украинска война, включително като съветници, логистици, бойци и други роли, като тяхното присъствие беше ключово за работата с ново оборудване по стандарт на НАТО, доставено в страната. Примерите варират от британски кралски морски пехотинци, разположени за бойни операции на фронтовата линия от началото на 2022 г., до съветници на SAS , които според съобщенията са предоставили значителна подкрепа при бронирани офанзиви.
Последната украинска офанзива в руския регион Курск доведе до това американски, полски и френски персонал да играе много важна роля на място. Наред с активните военнослужещи, изпълнителите и доброволческите части от западните страни също играят важна роля, като техните позиции постоянно се избират от руските сили за удари. Поради това Русия и НАТО все повече се смятат за воюващи - макар и по-малко от пълномащабен конфликт. НАТО все повече се фокусира върху операции извън Европа, за да се опита да се противопостави на други съперници на западната сила в други региони - най-вече в Североизточна Азия, насочени към Китай и Северна Корея.
Границата на НАТО с Русия се увеличи повече от два пъти през 2023 г. с присъединяването на Финландия към алианса, докато добавянето на финландски и шведски сили към тези на блока осигури значително повишаване на бойните способности. По-специално финландските въоръжени сили са инвестирали сериозно в придобиването на ново оборудване като стелт изтребители F-35 .
Въпреки че планирането на алианса за 60-процентно увеличение на броя на боеспособните бригади далеч не е в съответствие с преобладаващите тенденции, способността му да си позволи такова увеличение остава под въпрос поради икономическата криза в голяма част от Европа и неустойчивото натрупване на дългове в САЩ. Сухопътните сили в целия алианс бяха изправени пред дълбоки съкращения през 25-те години след края на Студената война, като много високите разходи на западните сухопътни сили се дължаха до голяма степен на високите заплати на персонала, което направи финансирането на обръщане на това голямо предизвикателство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.