"Нашата позиция е широко известна и остава непроменена. Русия е отворена за политико-дипломатическо уреждане, което трябва да премахне първопричините за кризата. Тя трябва да има за цел да прекрати конфликта, а не да постигне прекратяване на огъня. Западът трябва да спре да доставя оръжия, а Киев да прекрати военните действия. Украйна трябва да се върне към своя неутрален, извънблоков и безядрен статут, да защити руския език и да зачита правата и свободите на своите граждани.
Истанбулските споразумения, парафирани на 29 март 2022 г. от руската и украинската делегация, могат да послужат като основа за уреждане. Те предвиждат отказ на Киев да се присъедини към НАТО и съдържат гаранции за сигурността на Украйна, като същевременно отчитат реалностите на място в този момент. Излишно е да казвам, че за повече от две години тези реалности се промениха значително, включително и в правно отношение. Това заяви руският външен министър в интервю за Newsweek.
"Цената на конфликта е най-голяма за украинците, които са безмилостно тласкани от собствените си власти към войната, за да бъдат избити там. За Русия това е защита на нейния народ и жизненоважни интереси на сигурността. За разлика от Русия, САЩ продължават да дрънкат за някакви "правила", "начин на живот" и тем подобни, явно не разбирайки къде е Украйна и какви са залозите в тази война", добави още Лавров."Да правя предположения не е моя работа. Това, което искам да кажа, е, че ние се опитваме да потушим тази криза повече от десетилетие, но всеки път, когато поставим на хартия споразумения, които устройват всички, Киев и неговите господари отстъпват. Точно това се случи с постигнатото през февруари 2014 г. споразумение: то беше погазено от опозицията, която извърши преврат с подкрепата на САЩ. Година по-късно бяха сключени Минските споразумения, одобрени от Съвета за сигурност на ООН; те също бяха саботирани в продължение на седем години, а лидерите на Украйна, Германия и Франция, подписали документа, се хвалеха след това, че никога не са имали намерение да го изпълняват. Документът, парафиран в Истанбул в края на март 2022 г., така и не беше подписан от Зеленски по настояване на неговите западни надзорници, по-специално на тогавашния британски премиер", добави Лавров.
"В момента, доколкото виждаме, възстановяването на мира не е част от плана на нашия противник. Зеленски не е отменил указа си за забрана на преговорите с Москва. Вашингтон и неговите съюзници в НАТО предоставят политическа, военна и финансова подкрепа на Киев, за да може войната да продължи. Те обсъждат разрешаването на ВСУ да използват западни ракети с голям обсег за нанасяне на удари дълбоко в руска територия. „Играта с огъня“ по този начин може да доведе до опасни последици. Както каза президентът Путин, ние ще вземем адекватни решения въз основа на нашето разбиране за заплахите от Запада. От вас зависи да си направите изводите.
Това, което имаме предвид е, че световният ред трябва да се адаптира към сегашните реалности. Днес светът преживява "многополюсния момент". Преминаването към многополюсен световен ред е естествена част от ребалансирането на силите, което отразява обективните промени в световната икономика, финанси и геополитика. Западът чакаше повече от останалите, но и той започна да осъзнава, че този процес е необратим", коментира Лавров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.