Русия заяви, че все още има спешна гореща линия със Съединените щати и военния съюз НАТО за намаляване на кризите, докато ядрените рискове нарастват на фона на най-тежката конфронтация между Москва и Запада от дълбините на Студената война, съобщава Ройтерс.
Наближаващата своята трета година война в Украйна навлиза в най-опасната фаза, според руските официални лица, докато руските сили напредват и САЩ обмислят дали да позволят на Киев да удари дълбоко Русия със западни ракети.Президентът Владимир Путин каза на 12 септември, че одобрението на Запада за подобна стъпка би означавало " прякото участие на страните от НАТО, Съединените щати и европейските страни във войната в Украйна".
Руският заместник-министър на външните работи Александър Грушко, който отговаря за отношенията с Европа и НАТО, каза пред държавната информационна агенция РИА, че Москва възприема военния алианс като засилващ ролята на ядрените оръжия в своята стратегия.
Русия, каза Грушко, актуализира ядрената си доктрина, за да изпрати сигнал, "така че нашите опоненти да нямат илюзии относно нашата готовност да гарантираме сигурността на Руската федерация с всички налични средства".
Путин променя ядрената доктрина на Русия , за да даде на Русия малко по-нисък праг за използване на такива оръжия в отговор на атака с конвенционални оръжия.
Съединените щати определят Китай като най-големия си конкурент и Русия като най-голямата заплаха за националната държава, докато президентът на САЩ Джо Байдън твърди, че този век ще бъде определен от екзистенциално състезание между демокрациите и автокрациите.
Така наречената гореща линия между Москва и Вашингтон беше създадена през 1963 г., за да се намалят погрешните схващания, които разпалиха Кубинската ракетна криза от 1962 г., като позволи директна комуникация между американските и руските лидери.
Американско-руската гореща линия, сега сигурна компютърна комуникационна система, е била използвана по време на големи кризи като Шестдневната война от 1967 г., съветската инвазия в Афганистан през 1979 г., атаките от 11 септември през 2001 г. и след американската инвазия в Ирак през 2003 г.
В допълнение към горещата линия на лидерите има и ядрени горещи линии между Пентагона и руското министерство на отбраната, които бяха създадени по време на Студената война, за да се намали рискът от ядрена война.
След като Путин нареди хиляди руски войници в Украйна през февруари 2022 г., беше установена допълнителна, така наречена „деконфликтна“ линия между руските и американските военни, за да се предотврати ескалирането на войната в американо-руска война.
Министърът на отбраната Андрей Белоусов се свърза с министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин през юли относно подозрения за украински заговор за нападение над Русия. New York Times съобщи, че Остин е приел обаждане от Белоусов на 12 юли относно тайна украинска операция, планирана срещу Русия, за която Москва смята, че има благословията на Съединените щати.
Има и гореща линия Русия-НАТО, създадена през 2013 г., за да се намалят недоразуменията в кризисни ситуации.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.