Украйна може да отмени забраната за износ на военна продукция, която е в сила от 2022 г., пишеFinancial Times.
„Украйна върви към премахване на военновременната забрана за износ на дронове“, пише изданието. Изданието отбелязва, че в страната има нарастващ недостиг на средства за производство. Ето защо забраната, която е в сила от 2022 г., може да бъде отменена.
Украйна не може да купува нови безпилотни летателни апарати и да инвестира в компаниите, които ги произвеждат. В същото време Киев може да спечели около 20 милиона долара, ако започне да изнася дронове. Изданието цитира думите на украинския депутат Александър Мариковски , който смята, че ако забраната не бъде отменена, цените на произвежданите в страната дронове ще се повишат значително.
Украинските сили отчаяно се нуждаят от повече безпилотни летателни апарати за въздушно наблюдение, прикритие и дронове за далечни атаки. Но с ограничените държавни ресурси, налични за плащане на военни доставки, компаниите за дронове търсят в чужбина, за да продадат излишната си продукция и да генерират приходите, необходими за производството на повече за армията.
Износът на дронове може да донесе на Украйна до 20 милиарда долара приходи, „само парите, които ни липсват“, каза Александър Мариковски, ръководител на икономическата подкомисия на украинския парламент, разглеждайки как ще бъде регулиран износът на дронове.
След пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г. Киев забрани износа на военни стоки, тъй като се стреми да гарантира, че армията му получава всички доставки, от които се нуждае. Но на украинското правителство липсват финансови ресурси за закупуване на всички налични дронове, да не говорим за инвестиране в по-нататъшни изследвания и разработки, а позволяването на компаниите да изнасят излишната си продукция вече се възприема като начин за привличане на инвеститори.
Междувременно Москва значително засили производството си на оръжия, като участниците в украинската индустрия определят предимството на Русия при дроновете на бойното поле между 5 и 10 към 1.
Украинските войски „имат колосален недостиг на дронове“, каза Дмитро Хасапов, ръководител на Ukrspecsystems, един от най-големите производители на безпилотни летателни апарати (БЛА).
Военнослужещ от украинската армия подготвя дрон Shark, произведен от Ukrspecsystems © Alina Smutko/Reuters
Той говори в кулоарите на Форума за отбранителната индустрия в Киев миналата седмица, организиран от правителството в опит да привлече повече чуждестранни инвеститори - и купувачи.
Хасапов каза, че неговата компания не получава достатъчно държавни договори за производствения си капацитет. Държавата няма средства да го купи.
Държавният бюджет на Украйна за оръжия тази година е едва 6 милиарда долара, около една трета от които са за дронове - много по-малко от поръчките, необходими за покриване на нуждите на първа линия.
За украинските производители единствените клиенти са държавата и фондациите, които набират частно финансиране за армията. Това означава, че компаниите често се сблъскват с краткосрочни или забавени договори и нямат дългосрочни гаранции за закупуване и тестване на скъпи компоненти, каза Мариковски.
Ukrspecsystems е една от малкото украински компании за дронове, които наскоро започнаха да произвеждат своите продукти в Полша в опит да заобиколят забраната за износ. Мариковски каза, че тенденцията е тревожна за Украйна, тъй като може да доведе до изтичане на мозъци и намаляване на данъчните приходи - още една причина за преразглеждане на забраната. Той предупреди, че без възобновяване на износа цените на дроновете, произведени в Украйна, вероятно ще се повишат.
Руските сили са започнали да променят честотите на своите дронове, което означава, че производителите, доставящи Украйна, трябва да се адаптират и да предложат решения, каза главният изпълнителен директор на компанията Дан Хермансен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.