Огромните гори на Украйна са опустошени в ада на войната, пише Ройтерс.
Сергий Цапок огледа тлеещите руини на борове, почернели пънове, докъдето стига погледът, които свидетелстват за изпепелен народ.„Вече са мъртви“, казва умореният рейнджър за дърветата, които е отглеждал почти две десетилетия. Ежедневният маршрут на 41-годишния през украинските гори, някога радост, се е превърнал в кошмар.
„Сега, когато шофирам, е по-добре просто да се взирам в пътя.“
Пожарът, който той е гасил, причинен от взрив с неустановена причина, е унищожил три хектара осемдесетгодишни борови дървета в националния парк Sviati Hory в източна Украйна, според служители там. Четири пети от близо 12 000 хектара на парка са повредени или унищожени от пожари или боеприпаси, казаха те.
Това е капка в морето от щетите, причинени от войната, която жестоко засегна ландшафта на Украйна и голяма част от нейните 10 милиона хектара, или 100 000 кв. км, гори. И руската, и украинската армия взривяват една друга с хиляди снаряди всеки ден, раздробявайки земята в жестока битка, която отразява ехото на окопната война от Първата световна война.
Конфликтът има нововъведения и в унищожението.
Два видеоклипа, публикувани през септември от част от 108-а бригада на териториалната отбрана на Украйна, показват малък дрон, който се опитва да прогони руските войски, като пръска светещо, нажежено вещество върху дълга редица дървета и ги запалва.
Ройтерс разговаря с близо 20 специалисти в областта, включително горски рейнджъри, еколози, експерти по разминиране и правителствени служители, които предоставиха подробна картина на разрухата, причинена на горите в Украйна от 31-месечната война.
Директорът на националния парк Sviati Hory Сергей Приймачук каза пред Ройтерс, че руските боеприпаси са изгорили огромни участъци от района, някога рядко и обичано красиво място в силно индустриализиран регион.
„Това, което загубихме, е огромно“, каза той.
Грижата за горите вече е опасно занимание, като мини и неексплодирали снаряди, скрити в земята, представляват най-голямата заплаха.
Александър Половинко, 39-годишен рейнджър, едва не загуби крака си, след като стъпи на мина, докато се грижи за гората миналата година. „Пропълзях обратно до колата и се прибрах с един крак вкъщи“, спомня си той. Отне му шест месеца, за да се върне на работа.
Всичко, което остава от много гори в източна Украйна, са полета с оголени, счупени стволове. Местните диви животни, включително елени, глигани и кълвачи, са били силно засегнати от загубата на местообитания, казаха експертите, въпреки че в момента е трудно да се измери загубата на биоразнообразие в горите.