От началото на пълномащабното нахлуване в Украйна цените на ежедневните стоки и услуги в Русия почти се удвоиха, като някои артикули станаха още по-скъпи. Според изчисленията на The Insider лидерите в покачването на цените са не само колите, пътуванията и чуждестранните стоки, които зависят от курса на рублата, но и маникюрът, погребалните услуги и например агнешкото, които изглежда не са свързани с валутен курс. Потребителската кошница на Росстат не отразява тези колебания поради особеностите на нейните изчисления, но жителите на големите градове, където се извършва лъвският дял от потреблението, усещат инфлацията особено остро.
Всекиму неговата инфлация
Потребителската кошница на средния руснак се е удвоила от февруари 2022 г. до август 2024 г. — с 95%, според данни на изследователския холдинг Romir (неговият набор от стоки и услуги е по-широк от този на Росстат). Само през първите три месеца от пълномащабното нахлуване в Украйна цените на храните се увеличиха с почти 30%. Когато евтините стоки поскъпнат, това може да бъде незабележимо и безболезнено: например кутия кибрит сега струва 3,6 рубли вместо 2 рубли. Много по-чувствително е, когато това се случи с жизненоважни стоки: лекарствата са сред стоките, които са поскъпнали най-много. За да видите как се е променил животът в Русия по време на войната, The Insider представя десет стоки и услуги, които са поскъпнали повече от два пъти.
Пътувания
Най-популярният вид чуждестранна ваканция за руснаците през февруари 2022 г., според Росстат, струва 30 хиляди рубли - пътуване до Турция за една седмица на човек. В първите месеци на войната, след скока на курса на долара и цените на самолетните билети, пътуванията рязко нарастват - с 97% за месец.
През февруари 2024 г. пътуването струва повече от два пъти повече (68 хиляди рубли). През август вече беше 93 хиляди рубли, но е по-добре да сравним летния висок сезон с предвоенния август 2021 г. Тогава увеличението ще бъде 2,6 пъти.
Цените бяха тласнати от долара, който стана по-ценен спрямо рублата. Това се отрази както на цената на самолетните билети, така и на настаняването в турските хотели. Дори според Росстат цената на полет в икономична класа на 1000 км пътуване се е увеличила 1,7 пъти. Рязкото покачване на цените дори привлече вниманието на Федералната антимонополна служба, която настоя руските авиокомпании да ги намалят. В самата Турция инфлацията е 65% за последните две години, а процентът на Централната банка е достигнал 50%.
Всъщност много самолетни билети в Русия станаха още по-скъпи, твърдят експерти от пазара на авиацията, с които разговаря The Insider. Средните цени за полети, изчислени от Росстат, вземат предвид 293 дестинации, за които правителството задържа цените, като издава субсидии на авиокомпаниите. Това означава, че цените са се повишили много повече извън тези маршрути, посочват експертите.
Чуждестранни автомобили
Според официалните данни новите чужди автомобили са поскъпнали със 74,4% средно в цялата страна: ако през февруари 2022 г. средната цена беше фиксирана на 1,4 милиона рубли, то към август 2024 г. тя достигна 2,4 милиона рубли. Очевидно е обаче, че нова чужда кола през януари 2022 г. не е същата като през 2024 г. Както отбелязват експертите на Avtostat, на руския пазар на нови автомобили остават само местни и китайски марки. Росстат използва за своите изчисления стоки, които са популярни и достъпни в цяла Русия, напомня друг експерт: взети са предвид най-често срещаните цени.
През януари–август 2022 г. най-популярните и евтини вносни автомобили на руския пазар бяха Hyundai Solaris и Kia Rio, чиято цена вече се е увеличила с повече от 40%. Но до януари 2023 г. най-популярният внесен автомобил беше Cherry Tiggo 7 Pro за 2,65 милиона рубли, а най-евтиният беше Haval Jolion за 1,89 милиона рубли.
До март 2023 г. средната цена на популярните китайски автомобили надхвърли 2 милиона. През юли 2024 г. най-евтиният беше Haval M6 за 2,29 милиона рубли. Цената на Haval Jolion се повиши до 2,79 милиона рубли, което показва реално увеличение на цената от един път и половина (със 147,6%) за година и половина, ако фиксираме избора на автомобил в изчисленията.
Hyundai Solaris струва 970 хиляди рубли през януари 2022 г., сега според Avtostat минималната цена е 2,01 милиона рубли. В същото време Kia Rio е поскъпнала от 1,01 милиона до 2,07 милиона рубли.
Употребяваните чужди автомобили са поскъпнали само с 60%, според Росстат. Явно все още няма много употребявани китайски коли. Експертите на агенция Автостат като цяло са съгласни с оценката. Те смятат, че средната цена на употребявана кола през септември 2024 г. е била 1,475 милиона рубли. През август цената падна под 1,5 милиона рубли, въпреки че остана над това ниво в продължение на 11 месеца. В сравнение със септември 2023 г. цените дори са паднали с 3,4%, или 52 хиляди рубли. Експертите на Автостат обясняват продължаващия спад на средната цена на употребяваните автомобили с факта, че на вторичния пазар вече има повече евтини автомобили от масови марки.
Нов iPhone
Цените на смартфоните, според Росстат, са се увеличили с 44% от началото на войната, но в действителност те са се повишили повече, ако се съди по същите марки. Например, американският iPhone продължава да бъде най-популярният смартфон сред руснаците. Последният модел към февруари 2022 г. беше iPhone 13 със 128 GB памет - тогава струваше 75 хиляди рубли. Сега най-актуалният модел е iPhone 16 с 512 GB памет, цената му в началото на продажбите през септември беше 160 хиляди рубли, което ни позволява да отбележим увеличение от 213,3%. В магазините на Wildberries и Ozon цената скоро падна, което направи руските iPhone, внесени от сивия внос, едни от най-евтините в света. Но в магазините Re:store, които бяха официален доставчик преди войната, iPhone 16 с 512 GB струва 185 хиляди рубли.
Подобно на други вносни стоки, смартфоните стават по-скъпи поради падането на рублата и усложненията на доставките, докато търсенето остава. Интересно е, че продажбите растат по-активно в скъпия сегмент, отколкото в бюджетния. Така в сегмента до 10 хиляди рубли, според анализаторите на GS Group, продажбите са се увеличили с 12% през януари-юли в сравнение със същия период на 2023 г., в сегмента до 30 хиляди рубли - с 24%, а през сегментът над 30 хиляди рубли - с 58%.
Такси
Пътуванията с такси са се удвоили в Москва, регистрира Росстат. Ако през февруари 2022 г. са били таксувани средно 30 рубли на километър, то през август 2024 г. те са били 60 рубли. Средно страната се е увеличила с повече от един път и половина: от 28 на 45 рубли.
Това се дължи на поскъпването на самите автомобили, резервните части, застраховките. Но и от ръста на заплатите на шофьорите, които изпитват остър недостиг. Дефицитът на таксиметрови шофьори в страната до края на годината ще възлезе на 130 хиляди души, смята Антон Петраков, директор "Връзки с правителството" в Yandex Taxi. Недостигът е причинен от затягането на миграционната политика "Закона за таксиметровите превози", който влезе в сила през септември 2023 г. Той направи работата в такситата недостъпна за хора с незавършено криминално минало, с три неплатени административни глоби, а също така задължи таксиметровите автомобили да има карирани шарки, оранжева светлина на покрива и да отговаря на екологичните стандарти на региона, в който работи фирмата.
Оттогава таксиметровите шофьори са длъжни да сключват задължителни застраховки за гражданска отговорност на превозвачите с минимална сума на отговорност от 2 милиона рубли за щети, причинени на живота на пътник. От 1 септември 2025 г. агрегаторите ще трябва да отворят представителства в региони, където обработват повече от 4 хиляди поръчки на ден.
Поради тези ограничения цените ще продължат да растат и очевидно услугата все още ще надвишава двукратното увеличение на цената средно в Русия. Според директора на услугата за поръчки на таксита "Максим" Максим Шушарин, класическата таксиметрова компания с наети шофьори се нуждае от тарифа от 70 рубли на километър, за да работи рентабилно.
Ковчези
По очевидни причини търсенето на погребални услуги в Русия нарасна, докато разходите на погребалните компании се увеличиха поради санкциите и падането на рублата, което веднага се отрази на цената на ковчезите. В много региони те са се удвоили в цената, а в някои (например в Ишим, Туапсе и Пятигорск) се е утроила. Според Росстат в два региона ковчезите са поскъпнали необичайно четири пъти по неясни причини: в град Сасово в Рязанска област (7500 рубли вместо предвоенните 1700 рубли) и Братск в Иркутска област (14 500 рубли вместо 3400 рубли).
В Москва кремацията е поскъпнала двойно: от 16,6 хиляди на 37,7 хиляди рубли, според Росстат. Изкопаването на гроб в Йейск и Туапсе стана осем пъти по-скъпо.
Алкохол и кола
На фона на войната и мобилизацията търсенето на алкохол в Русия значително нарасна, докато предлагането се влоши поради санкциите. Росстат не отрича, че алкохолните напитки са поскъпнали. Но за големи групи средният ръст ще бъде по-малък от половината навсякъде, тук всичко зависи от конкретната категория и марка. Проектът на FBK "Цените днес" по искане на The Insider откри най-скъпите напитки, както и хранителни продукти в Москва, като анализира данни от десет онлайн магазина.
През последните две години целият вносен алкохол и бира станаха значително по-скъпи (например бирата Paulaner Weissbier струва малко над сто рубли, а сега струва повече от 220 рубли, а виното Gaetano Pinot Grigio от 500 рубли до хиляда ). Освен това увеличението на цените ще продължи: през август бяха увеличени митата върху виното и силния алкохол от "недружелюбни" страни. Според експерти това ще се отрази най-вече на силния алкохол, където цените може да скочат с още 20%.
Вносните безалкохолни напитки също са поскъпнали: цената на двулитрова бутилка Coca-Cola е нараснала средно от 115 на 232 рубли, сочат изчисления на Prices Today.
Строителни материали и стоки за ремонт
Повишаването на цените на строителните материали е резултат от пресичането на два фактора: общото покачване на цените на вноса (поради санкции и падането на рублата) и големи обеми строителство през последните години, стимулирани от държавната подкрепа за ипотечните програми (сега тази стимулация приключи, но това няма да върне цените). Почти всичко поскъпна значително - от цимент и стенни материали до боя и топлоизолация, но особено силно, почти три пъти по-скъпи, са тапетите: ако преди войната една ролка винилови тапети струваше по-малко от 600 рубли, сега струва повече от 1600 рубли, показва Росстат.
Шоколад и бонбони
Сред най-скъпите продукти са шоколадът и бонбоните, отбелязва "Цен днес". Освен това поскъпва не само швейцарският внос (например 200-грамов пакет Lindt Lindor струваше малко над 300 рубли през февруари 2022 г., а сега е почти 900), но и много руски сладкиши (например „Коровка“ " от "Rot Front" се е удвоил в цената: от 90 до 180 рубли за 250 грама).
Агнешко
Агнешкото поскъпва на едро и дребно по причини, които не са пряко свързани с войната и санкциите. Производството на агнешко месо в Русия е в стагнация от много години поради липсата на голямо търсене, обясни поскъпването ръководителят на Националната месна асоциация Сергей Юшин. Като други причини той посочи побеляването на пазара, поради което производителите започват да плащат данъци и да спазват изискванията за хуманно отношение към животните. Малко руско агнешко се изнася. Агнешките ребра Ekol струваха 275 рубли през февруари 2022 г., а сега струват 659 рубли (пакет от 400 грама) - увеличение от 140%, според Prices Today. Според Росстат през септември килограм агнешко е струвал 789 рубли.
Маникюр
Много услуги в индустрията за красота станаха много по-скъпи, но по някаква причина маникюрът стана особено скъп. Дори според официалната статистика цените на маникюра в Русия са се удвоили средно: от по-малко от 500 рубли до над 1000 рубли. В московската верига Palchiki цените са много по-високи, но увеличението е само 20%: от 1900 рубли на 2300 рубли. Бутилка гел-лак Luxio в магазините на марката струваше 1280 рубли до март 2022 г., но цената му се повиши с един и половина пъти за месец и сега цената на Wildberries е около 2000 рубли.
В маникюрната индустрия, както и в таксиметровата индустрия, имаше недостиг на персонал поради затягането на имиграционните закони.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.