Светът е на прага на нова ера на електричеството, като търсенето на изкопаеми горива ще достигне своя връх в края на десетилетието, което означава, че излишъкът от доставки на нефт и газ може да стимулира инвестиции в зелена енергия, заявиха от International Energy, цитирани от Ройтерс.
„През втората половина на това десетилетие перспективата за по-големи – или дори излишни – доставки на петрол и природен газ, в зависимост от развитието на геополитическото напрежение, ще ни премести в един много различен енергиен свят“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
Излишъкът от доставки на изкопаеми горива вероятно ще доведе до по-ниски цени и би могъл да позволи на страните да отделят повече ресурси за чиста енергия, премествайки света в „ера на електричеството“, каза още Бирол.
В по-близък план съществува и възможност за намалени доставки, ако конфликтът в Близкия изток наруши петролните потоци.
МАЕ коментира още, че подобни конфликти подчертават напрежението върху енергийната система и необходимостта от инвестиции за ускоряване на прехода към „ по-чисти и по-сигурни технологии“.
Рекордно високо ниво на чиста енергия се появи в световен мащаб миналата година, каза МАЕ, включително повече от 560 гигавата (GW) капацитет за възобновяема енергия. Очаква се около 2 трилиона долара да бъдат инвестирани в чиста енергия през 2024 г., почти двойно повече от сумата, инвестирана в изкопаеми горива.
В неговия сценарий, базиран на настоящите правителствени политики, глобалното търсене на петрол достига пик преди 2030 г. при малко по-малко от 102 милиона барела/ден (mb/d), а след това пада обратно до нивата от 2023 г. от 99 mb/d до 2035 г., до голяма степен поради по-ниското търсене от транспортния сектор, тъй като употребата на електрически превозни средства нараства.
Докладът също така излага вероятното въздействие върху бъдещите цени на петрола, ако се прилагат по-строги екологични политики в световен мащаб за борба с изменението на климата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.