IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Кръвен съюз": Защо Южна Корея се страхува от намесата на Севера в Украйна?

Двете съседки сега водят прокси война в Европа

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Видеото е зърнесто, но посланието е ясно. Клипът, публикуван от NK News, има за цел да покаже севернокорейски войници в зелени униформи, които получават основни доставки в тренировъчна база в източната част на Русия, преди да се присъединят към войната на Владимир Путин срещу Украйна.

Новината, че Пхенян е изпратил 3000 войници, за да се обучат за участие във войната, ужаси Украйна, САЩ и Европа.
Но има особено значение в Сеул – на 7300 км от Киев, където Северна Корея е едновременно враг и съсед.

Това, което някога беше европейски конфликт, сега също е азиатски.

В замяна на оръжия и войски Пхенян ще осигури така необходимите пари и вероятно руско ноу-хау за междуконтинентални балистични ракети и подводници – хардуерни подобрения, които драстично биха засилили заплахата, която Северът вече представлява за своите съседи.

Събитията в Украйна се следят внимателно в Сеул.

"Разполагането на войски на Северна Корея сигнализира, че войната в Украйна вече не е конфликт, който няма много общо с Южна Корея", написа Korea Times в редакционна статия.

Войниците са част от евентуално разполагане, което според американски и украински служители може да нарасне до 12 000 души. Те включват специално обучени сили, известни като "корпус на бурята".

"Масираното изпращане на войски показва, че връзките между Русия и Северна Корея преминават отвъд предоставянето на пушки, снаряди и ракети с малък обсег до нивото на кръвен съюз", написа Korea Herald.

Югът се опасява, че намесата на Северна Корея в украинския конфликт може да има последици по границата им, където напрежението вече е високо.

В петък Югът изрази "сериозна загриженост", след като Русия се придвижи да ратифицира договора си за отбрана със Северна Корея, като отново призова Москва да спре "незаконното си сътрудничество" с Пхенян.

Разрастващ се конфликт

При своя консервативен президент Юн Сук Йол Южна Корея се присъедини към водените от САЩ санкции срещу Кремъл и предостави хуманитарна и несмъртоносна помощ на Украйна.

Тази седмица в медийни съобщения се казва, че Югът обмисля да изпрати служители в Украйна, които да предложат разузнавателна информация за тактиките на бойното поле на Северна Корея и да участват в разпитите на пленени севернокорейски войници.

Въпреки че Югът е основен износител на оръжия – деветият по големина в света с продажби на стойност 14 милиарда долара миналата година – той има дългогодишна политика да не предоставя оръжия на страни, които са въвлечени в конфликти. Това включва Украйна.

Но разполагането на севернокорейски войски увеличава натиска върху Юн да отмени ограничението – ход, който ще трябва да преодолее правни и политически пречки, за да стане реалност.

Юн предупреди, че въоръжаването на украинските сили е опция, като каза пред репортери тази седмица, че страната "няма да стои бездействаща", докато Северът "заплашва глобалната сигурност".

"Въпреки че запазихме принципа си да не доставяме пряко смъртоносни оръжия, можем също така да преразгледаме позицията си по-гъвкаво в зависимост от нивото на военните дейности на Северна Корея", каза той.

Апетитът в Сеул за по-стабилна подкрепа за Украйна расте
, дори ако това повишава перспективата южнокорейски оръжия да бъдат използвани за убиване на севернокорейски войници във война, която се води на хиляди километри.

"Големият въпрос е дали Сеул ще облекчи ограниченията върху пряката военна помощ", каза Юан Греъм, старши анализатор в Австралийския институт за стратегическа политика, пред The Guardian. "Това обаче ще изисква конституционна промяна в някои случаи, така че далеч не е просто."

Ким се съгласи да разположи войските си за "цинични транзакционни цели, а не за споделени стратегически интереси", добави Греъм. "Въпреки това, това е забележителен обрат на събитията, като се има предвид, че дори съседката на Украйна Беларус остана извън пряка бойна роля."

Седем десетилетия след като техният тригодишен конфликт приключи с примирие и създаването на най-тежко въоръжената граница в света, Северна и Южна Корея сега водят прокси война в Европа, според Рамон Пачеко Пардо, професор по международни отношения в King's College London .

"Югът вече косвено предоставя военна помощ на Украйна [чрез запълване на артилерийски снаряди, които продава на съюзниците на Киев, които след това се изпращат в Украйна], а Северът директно доставя Русия. И Югът, и Северът получават ценна информация от войната. Ако Сеул директно прехвърли смъртоносни оръжия на Киев, това само ще подчертае, че двете Кореи са въвлечени в прокси война."

По-близки отношения с Русия

Има съмнение за това колко ефективни биха били севернокорейските войници в битка предвид липсата им на опит на бойно поле. Но фронтовите действия в Украйна биха били рядка възможност за Ким да прецени как членовете на неговата милионна армия се справят с реална война.

Боевете в Украйна ще позволят на Северна Корея да "тества способностите както на своите войници, така и на оръжията си", каза Габриел Йонсон, доцент по корейски изследвания в Стокхолмския университет.

"Северна Корея може също така да получи доходи и помощ за своите ракетни и ядрени програми от Русия", каза Йонсон, добавяйки, че това ще позволи на пропагандната машина на Севера да твърди, колкото и фантастично да е, че нейната военна мощ съвпада с тази на САЩ.

Решението на Ким да се присъедини толкова тясно към Путин само ще засили програмата за ядрени оръжия на Севера за разбиване на санкции – и това е лоша новина за Юга, където някои призоваха страната им да разработи свои собствени ядрени оръжия.

"Силите на Северна Корея имат само една мисия: да се бият и да умрат за Русия и да натрупат в джобовете на Ким Чен Ун милиарди долари в този процес, гарантирайки, че Пхенян разполага с повече от достатъчно пари, за да избегне санкциите и никога да не се откаже от ядрените си оръжия", каза Хари Казианис , старши директор по въпросите на националната сигурност в Центъра за национални интереси във Вашингтон.

"Реалността е, че колкото по-дълго продължава войната в Украйна, толкова повече сили ще се нуждаят от Северна Корея на Путин, което само прави семейството Ким по-силно с всеки изминал ден и пълни банковите сметки на режима."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата