Основателят на ЧВК Вагнер Евгений Пригожин има голям брой фенове след смъртта си не само в Русия, но и в други страни, включително Китай. Както пише Foreign Policy, Пригожин остава култова фигура в местните социални мрежи, които са цензурирани от държавата.
Почитателите на Пригожин в Китай, отбелязва изданието, го възприемат като въплъщение на истински патриот, човек, който поставя интересите на страната над собствения си живот. Въпреки огромното си богатство, той е смятан за "човек от народа". Неговите критики към руското министерство на отбраната, смятат в Китай, са създали представа за него като боец, който е готов да рискува живота си за истината. В същото време повечето китайци смятат, че САЩ стоят зад смъртта на Пригожин: в скорошна анкета в социалната мрежа Weibo тази версия изпревари версията, че смъртта на Пригожин е организирана от руското ръководство.
Китайски коментатори и експерти по сигурността също се възхищават на способността на Вагнер "да върши нещата, независимо от всичко". Дейностите на групата в африканските страни са широко разглеждани като успешна борба срещу неоколониалисткия подход на Запада - много подобно на това, което руската пропаганда ги представя, отбелязва Foreign Policy.
Действията на Пригожин, посочва изданието, намират разбиране в Китай на фона на продължаващата чистка в армията на страната: през последните години много висши военни бяха обвинени в корупция и предателство на интересите на комунистическата партия. Възхищението от Пригожин като човек, успял да постигне по-големи успехи в битките в Украйна от редовната руска армия, в условията на цензура на китайския интернет, всъщност може да се счита за завоалирана атака срещу ръководството на китайския военно-промишлен комплекс, смята Foreign Policy.
Контролираният спор около Пригожин, подчертава изданието, е важен за Китай в светлината на регулирането на частните охранителни компании. В момента страната разширява инвестициите в чужбина, а в страни, където местните власти не могат да гарантират сигурността, предприятията и китайските работници се нуждаят от защита. Мнозина смятат ЧВК Вагнер за обещаващ модел за създаване на подобни китайски компании. В същото време противниците се опасяват, че такива наемници могат да се превърнат в неконтролируема сила след завръщането си в Китай.
"Митът за Пригожин, съществуващ в рамките на строго контролиран правителствен наратив, служи на две цели: той подхранва амбиции за по-силен, но строго регулиран китайски частен сектор за сигурност, но също така служи като предупреждение към хората, които се обръщат срещу собствените си лидери", Foreign Policy заключава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.