IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо Западът подценява Северна Корея?

Намесата на Ким Чен Ун във войната в Украйна отразява опасен обрат

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

"Първата стъпка към световна война". Така Владимир Зеленски описа очакваното пристигане на севернокорейски войски на фронтовата линия на руско-украинския конфликт.

Западни служители по сигурността предупреждават от месеци за нарастващо сътрудничество между "ос от противници", съставена от Русия, Северна Корея, Иран и Китай. Подкрепата на Северна Корея за Русия е най-драматичното доказателство досега за тази ос в действие, пише Financial Times.

Специалистите по Северна Корея обаче бият тревога от месеци. През януари двама водещи наблюдатели на Северна Корея, Робърт Карлин и Зигфрид Хекер, предупредиха : "Ким Чен Ун взе стратегическо решение да започне война".

Карлин ръководи екипа на Държавния департамент на САЩ, работещ по Северна Корея в продължение на десетилетия, а Хекър е бивш ръководител на лабораторията в Лос Аламос. И двамата са посещавали Северна Корея много пъти. В съвместната си статия те предупредиха, че Ким се е отказал от усилията си да подобри отношенията с Америка в полза на политика на конфронтация с Южна Корея и САЩ. Те заключиха мрачно: „ Северна Корея има голям ядрен арсенал. . . с потенциално 50 или 60 бойни глави. . . Неотдавнашните думи и действия [на Ким] сочат към перспективите за военно решение с помощта на този арсенал.

През годината признаците на радикализация в политиката на Северна Корея се умножиха. През юни Русия и Северна Корея подписаха пакт за взаимна отбрана . Северна Корея също така официално се отказа от целта за евентуално обединение с юга и вместо това определи Южна Корея като непримирим враг. През последните седмици Пхенян също взриви пътища, свързващи двете Кореи.

Подобно на Си и Путин, Ким Чен Ун изглежда е убеден, че САЩ са в дългосрочен упадък. Той може да почувства историческа възможност да надделее над враговете си, като част от по-широко глобално пренареждане, което Си приветства като "велики промени, невиждани от век".

Твърди се, че Китай се притеснява от нарастващата близост между Русия и Северна Корея, което намалява влиянието на Пекин върху двете страни. Но тя остава договорен съюзник на Северна Корея - която Китай все още смята за решаващ буфер срещу САЩ в Азия. Китайците знаят също, че нарастващото напрежение на Корейския полуостров може да затрудни САЩ да защитават Тайван. Много от същите военни ресурси на САЩ са заложени за отбраната както на Тайван, така и на Южна Корея. Всъщност някои вашингтонски анализатори вече спекулират за възможността за едновременни конфликти на Корейския полуостров и Тайванския пролив.

Налице е неприятна тенденция на запад да се третира Северна Корея като шега - земя на неподходящи костюми и лоши прически, която е по-вероятно да пусне комично меме, отколкото ядрено оръжие.

Освен че минимизира страданието на севернокорейския народ, третирането на режима на Ким Чен Ун като шега сериозно подценява неговите възможности. Бедността в Северна Корея не означава, че режимът е изостанал във всяко отношение. Вместо това, това свидетелства за пълното пренебрежение на Ким Чен Ун към благосъстоянието на обикновените хора в полза на военното развитие. Въпреки изолацията на режима, той успя да създаде ядрени оръжия - нещо, което по-богатите и по-добре свързани страни като Иран и Сирия не успяха да постигнат. Севернокорейците също са разработили балистични ракети и значителни нападателни кибер способности.

Ким вече е доставил милиони снаряди на Русия, които дадоха предимство на режима на Путин в артилерийската му война с Украйна. Сега севернокорейските войски изглеждат готови да влязат в битката . Първоначалните западни спекулации са, че те може да действат вътре в самата Русия - може би като се противопоставят на украинските сили, които са окупирали части от района на Курск, или просто действат като поддържащи роли.
Но западният анализ постоянно подценява радикализма и агресията както на Путин, така и на Ким Чен Ун. Така че не може да има гаранция, че севернокорейците също няма да се присъединят към руската офанзива в самата Украйна.

Във война, в която се смята, че над 600 000 руски войници са били убити или ранени, пристигането на около 10 000 севернокорейски специални сили едва ли би наклонило везните. Но страната има 1,3 милиона активен военен персонал, четвъртата най-голяма сила в света. По-голямата част от тях са зле обучени и зле екипирани новобранци. Но Путин винаги може да използва повече пушечно месо за своите офанзиви на „месомелачката“.
И какво има в това за Ким Чен Ун? Текущите спекулации се съсредоточават върху трансфера на технологии и пари от Русия. Но севернокорейският лидер може също така да очаква евентуален бъдещ конфликт на Корейския полуостров. Ако той подкрепи Русия в европейска война, може ли Русия един ден да му върне услугата в азиатски конфликт?

Всичко това поставя много трудни въпроси пред САЩ, ЕС и Южна Корея. Всички те се стремяха да избегнат ескалация, както в Украйна, така и на Корейския полуостров. Но скоро може да се изправят пред избор. Позволете на Русия да победи Украйна с помощта на Северна Корея - и след това обмислете променената картина на сигурността в Европа и Азия. Или рязко да увеличат собствената си подкрепа за Украйна и готовността си да поемат рискове в изправянето срещу ос от противници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата