Разходите за пълномащабното нахлуване на Владимир Путин в Украйна, както и очевидните му планове да поддържа войната, излагат руската икономика на опасност от "изгаряне", според нов анализ, цитиран от Newsweek.
Тази оценка на Института за изследване на войната (ISW) последва решението на Руската централна банка, ръководена от Елвира Набиулина, да увеличи основния си лихвен процент с 2 процентни пункта до 21% - най-високото ниво в съвременната руска история.
"Икономиката и военните усилия на Русия са подложени на нарастващо напрежение", каза ISW в актуализация в неделя, отбелязвайки, че това ще "постави все по-остри предизвикателства" пред способността на Путин да поддържа войната в дългосрочен план.
Основният лихвен процент на Русия сега е с 1 пункт повече от извънредното ниво от 20% след началото на войната през февруари 2022 г. на фона на сътресенията от санкции и икономическа изолация от страна на Запада – и може да се повиши.
"Основният проблем е, че това допълнително ще натежи върху инвестициите в частния сектор, които вече започнаха да отслабват, тъй като се съобщава, че разходите по заеми сега надвишават рентабилността в много сектори", обяснява Василий Астров, старши икономист във Виенския институт за международни икономически изследвания, пред Newsweek. "Контрааргументът на г-жа Набиулина е, че това ще създаде прозорец на възможности за бизнеса, който инвестира от печалбите, а не чрез вземане на кредит, и че това е начинът, по който трябва да бъде."
"Не съм убеден в този аргумент – и не съм сигурен, че е много мъдра стратегия за централната банка да се бори с инфлацията на всяка цена, особено след като последната все повече се ръководи от фактори от страна на предлагането", допълва той.
Въпреки по-ранните прогнози на Международния валутен фонд (МВФ) за ръст от 3,6 процента на брутния вътрешен продукт (БВП) тази година, фондът очаква рязко забавяне в Русия през следващата година.
Това ниво на БВП, идващо на фона на безпрецедентни санкции, беше подпомогнато от увеличената търговия с така наречените "приятелски страни", особено с петрол, доставян от "сенчестия флот" на Русия. Растежът е подклаждан и от рекордните военни разходи.
Огромните загуби на войски и хората, които бягат от призовката, доведоха до липса на работници, подхранвайки заплатите, които скочиха рязко, за да привлекат войниците да се бият във войната на Путин. Междувременно рестриктивните мерки срещу чуждестранните работници след атаката на московския Крокус Сити Хол през март, в която бяха замесени мигранти от Таджикистан, изостриха недостига на работна ръка.
Високи заплати, висока инфлация, недостиг на работници
Междувременно частните руски компании трябва да поддържат заплатите на руските военни.
Сергей Чемезов, съюзник на Путин и главен изпълнителен директор на държавната Rostec, която произвежда голяма част от руските оръжия и военно оборудване, каза, че повечето компании могат да фалират с високия лихвен процент. "Няма никъде 20 процента доходност", каза той миналата седмица. "За предприятията просто не е изгодно да използват заемни средства."
ISW съобщи, че разходите за финансиране на войната ще се увеличат, тъй като Москва продължава да изразходва жива сила и оборудване. "Руските ресурси са ограничени и Путин не може да се съобразява с тези разходи за неопределено време", се казва в доклада. "Икономиката на Русия ще достигне точка на изгаряне."
Това може да принуди руския президент да вземе важни решения за това как да осигури ресурсите за войната или да промени метода си на водене, за да запази стабилността на режима си, добави мозъчният тръст Вашингтон, окръг Колумбия.
Гжегож Дроздз, пазарен анализатор в Invest.Conotoxia.com, казва, че Централната банка е загрижена за инфлационни фактори като обширни санкции върху вносни продукти и експанзионистичната фискална политика на правителството.
"Тези мерки имат за цел да подкрепят отслабващата рубла", казва той пред Newsweek. "Въпреки това, това решение едва ли ще подкопае руската икономика, която е задлъжняла с приблизително 15 процента от БВП – рекордно ниско в сравнение със западните страни."
"Високите лихвени проценти ще засегнат предимно руските граждани, а не самото правителство", добавя той.
Руската централна банка остави отворена вратата за по-нататъшно повишаване на лихвения процент, като независимото издание The Bell съобщи, че може да достигне 23 процента на срещата през декември, което затруднява рефинансирането на затъналите в дългове предприятия заемите им, когато навлязат в 2025 г.
В същото време руското правителство увеличава разходите, например чрез субсидии за бизнес заеми, което подхранва инфлацията, която с 8,5 процента за 2024 г. е по-висока от предишните прогнозирани 6,5 процента.
"Резултатът е странен феномен", пише The Bell. "Централната банка, отговорна за инфлацията, трябва да повиши лихвените проценти, за да забави нарастването на цените. Но държавните разходи влошават инфлацията."
Въпреки това Астров каза, че сегашното ниво на инфлация "не е трагедия" и че има много примери за страни с успешно икономическо развитие за по-дълги периоди с постоянна инфлация на подобни нива.
"Потискането му чрез драконовски мерки на паричната политика само ще доведе до спиране на частните инвестиции, като по този начин ще изостри в бъдеще самия проблем с тесните места от страна на предлагането", добавя той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.