Прозападният президент на Молдова Мая Санду е изправена пред трудна борба за спечелване на втори мандат на балотаж на изборите в неделя, в който нейното поражение може да позволи на Москва да придобие повече влияние в дипломатическата битка между Русия и Европа съюз, пише Ройтерс.
Санду ускори натиска на югоизточноевропейската нация да напусне орбитата на Москва и през юни започна дългия процес на преговори за присъединяване към ЕС, докато войната в Украйна бушува на изток.Гласуването идва след съботните парламентарни избори в Грузия , друга бивша съветска страна, която се опитва да се присъедини към ЕС, където управляваща партия, смятана от мнозина на Запад за все по-проруска, претендира за победа.
„Това ще бъде трудна борба (за Санду) с вътрешни оплаквания, но също и външен натиск и намеса“, каза Орися Луцевич, заместник-директор на програмата за Русия и Евразия на Chatham House.
Тя се изправя срещу Александър Стояногло, бивш главен прокурор, подкрепян от традиционно проруската социалистическа партия, който казва, че като президент ще подкрепи интеграцията в ЕС, както и ще развие връзки с Русия в национален интерес.
В президентския дебат миналата неделя Санду, чийто мандат видя рязко влошаване на връзките с Москва, каза, че Стояногло е кандидат за „троянски кон“ за външни интереси, които се стремят да завземат контрола над Молдова.
В ход, който със сигурност ще разгневи Пекин, ЕС планира да повиши митата върху произведените в Китай електрически автомобили.
Първият тур на изборите и референдумът, проведен паралелно, за да се преценят стремежите на нацията към ЕС на 20 октомври, бяха помрачени от това, което според официални лица е мащабна схема за купуване на гласове, управлявана от избягалия, подкрепян от Русия олигарх Илан Шор.
Санду каза, че схемата е имала за цел да плати на 300 000 избиратели - повече от 10% от населението - да гласуват по определен начин. Москва отрече каквато и да е роля, докато Шор отрича всякакви нарушения.
Въпреки че каза, че намесата е повлияла на резултата, Санду спечели референдума с голяма преднина, подкрепена от гласовете на предимно проевропейската диаспора, живееща в чужбина. Тя спечели 42% на първия кръг срещу 26% на Стояногло. Политическите анализатори казаха, че освен намесата, резултатите разкриват истинска опозиция срещу Санду.
Мандатът на Санду съвпадна с голям икономически спад в бедната нация с под 3 милиона души. Това включва последиците от COVID и нахлуването на Русия в съседна Украйна, което доведе до огромен поток от бежанци и рязко намалени руски газови доставки, което от своя страна предизвика висока инфлация.
„Поражението на Санду на изборите би създало добри условия за проруските сили на предстоящите парламентарни избори през 2025 г.“, каза политическият анализатор Виталий Андриевски.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.