Танкери, превозващи санкциониран втечнен природен газ от Русия, се събират край далечното източно крайбрежие на страната, знак за трудностите при намирането на купувачи на фона на все по-строгите западни ограничения.
Плавателните съдове - Nova Energy, Pioneer и Asya Energy - са натоварени с пратки от съоръжението Arctic LNG 2 в Северна Русия, което е обект на санкции на САЩ. Pioneer сега е закотвен кроооай пристанището на Находка, като другите два кораба също са наблизо, показват данните от проследяването на кораби, събрани от Bloomberg.
Движенията на корабите подчертават усложненията при търговията с газ от Arctic LNG 2, който започна да изнася гориво през август. Нито една от пратките не е пристигнала в чужди пристанища. Всяка невъзможност за продажба на газа би била удар върху плановете на президента Владимир Путин да използва Арктика, за да помогне за разширяване на търговския потенциал на страната.
В края на октомври заводът спря да втечнява природен газ, тъй като западните забрани ограничиха способността му да превозва и продава товари. Доставките на Arctic LNG 2 бяха предложени на купувачи в Китай и азиатски държави с отстъпка, съобщи Bloomberg миналия месец.
И трите кораба – контролирани чрез субекти с непрозрачно управление и за които се смята, че са част от така наречения флот в сянка – са под санкции на САЩ. Ограниченията оставиха проекта и без нови специализирани кораби от леден клас.
Arctic LNG 2 и "Новатек", мажоритарният акционер на предприятието, не отговориха веднага на искане за коментар.
Междувременно руската корабостроителница "Звезда" няма да може да достави направения в страната водещ танкер от леден клас за Arctic LNG 2 до края на тази година, съобщи руският всекидневник "Комерсант" в сряда. Сега доставката се очаква в началото на 2025 г., с друг танкер през първото тримесечие на годината, пише вестникът.
Няма достатъчно съдове
Според вицепремиера Юрий Трутнев Русия е изправена пред дефицит на товарни кораби от леден клас за своя гигантски проект за Северния морски път, тъй като нацията не може да изгради флота си сама.
Руските корабостроителници имат капацитета да построят само още 16 арктически товарни кораба до 2030 г. от най-малко 70 необходими, каза Трутнев, който също представлява Кремъл в Далечния изток на нацията, на правителствена среща за развитието на Арктика, проведена през октомври.
В допълнение, високите разходи за заеми за вътрешни проекти за изграждане на ледоразбивачи правят тарифите на Русия за ескорт на кораби през Северния морски път неконкурентоспособни, каза той.
Всички тези проблеми възпрепятстват арктическите амбиции на Русия точно когато „цял набор от страни са все по-заинтересовани от безпрепятствен транспорт по маршрута“, каза Трутнев.
Северният морски път се простира на около 5600 километра по крайбрежието на Русия между Норвегия и Аляска, като предлага по-кратък път към Азия от Суецкия канал. Докато навигацията през ледените води става все по-лесна на фона на изменението на климата, Русия изпълнява своя план за увеличаване на арктическите товарни потоци до 220 милиона тона годишно до 2035 г., главно благодарение на нови петролни и газови проекти.
Въпреки това западните санкции, наложени след инвазията на Кремъл в Украйна, забавиха руските арктически проекти и ограничиха достъпа на нацията до чуждестранни корабостроителници, ограничавайки възможностите ѝ за износ по море, особено през зимата, когато конвенционалните плавателни съдове не могат да преминат по маршрута.
В резултат на това Русия сега прогнозира общите товарни потоци през Северния морски път за 2024 г. на около 40 милиона тона, само половината от първоначалната цел.
„По-нататъшното нарастване на доставките по Северния морски път зависи както от наличието на танкери от леден клас, така и от напредъка на проектите в Арктика“, каза Виктор Курилов, старши анализатор на петролните пазари в консултантската компания Rystad Energy A/S.
Според оценки на базираната в Москва консултантска компания Yakov and Partners Русия разполага с около 100 кораба от леден клас, способни да превозват арктически товари. Само 27 от тези кораби обаче – включително 15 LNG танкера, седем петролни танкера и пет контейнеровоза – са от клас Arc6 или Arc7, което позволява целогодишна навигация през по-дебел зимен лед, според Валдис Плявинш, експерт в Yakov and Partners.
Първоначалният план на Русия за развитие на Арктика предвиждаше два проекта - Vostok Oil на "Роснефт" и заводът Arctic LNG 2 на "Новатек" - осигуряващи по-голямата част от нови обеми товари за Северния морски път до 2035 г.
Въпреки това западните санкции попречиха на Arctic LNG 2 да получи кораби от леден клас, които поръча в Южна Корея. Руската корабостроителница "Звезда" вече е пуснала на вода най-малко три от 15 кораба за LNG за проекта, но досега само един от тях е сигнализирал за готовност за морски тестове. Първоначално "Звезда" трябваше да предостави първия танкер на Arctic LNG 2 през март 2023 г.
Нефтеното находище Vostok Oil на "Роснефт" трябваше да добави до 30 милиона тона нови товарни потоци за арктическия маршрут тази година, но добивът на петрол в проекта все още е на тестов етап.
„Мрежата за сухопътни доставки за Vostok Oil не е завършена, изграждането на флота за проекта дори не е започнало“, каза Михаил Григориев, директор на консултантската компания Gecon и поканен експерт в комисията на Държавния съвет на Русия по развитието на Арктика.
Още подобни материали четете на Bloomberg TV Bulgaria