IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Критичната инфраструктура на Европа става опасно уязвима

Европа трябва да се поучи от опита на Украйна

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Докато Украйна навлиза в третата си зима на нахлуване, нейната критична инфраструктура отново ще бъде атакувана от ракети, дронове и кибератаки, пише Financial Times. Русия има за цел да замрази украинското население в подчинение и да принуди властите в Киев да прекратят съпротивата си. Благодарение на комбинация от изобретателност и подобрения на своите мрежи, Украйна успява да оцелее. Но ако подобно нападение е насочено към европейска инфраструктура, не е ясно дали ще се справим почти толкова добре. Като се имат предвид явните заплахи от нашите противници, това трябва да тревожи всички ни.

Руските официални лица са отворени, че нашата критична инфраструктура ще бъде атакувана в случай на по-широка ескалация в Европа. Неговата военна доктрина от 2000 г. се отнася до унищожаването на съоръжения за производство на електроенергия, инфраструктура, средства за комуникация и жизненоважни инсталации като ключови характеристики на съвременната война. През 2022 г. високопоставен руски служител каза на ООН, че търговските сателити могат да бъдат „легитимни цели за ответни удари“.

Мрежата на подводните кабели в Европа е сериозна причина за безпокойство. Бившият руски президент Дмитрий Медведев открито заплаши с атака в отговор на подкрепата за Украйна. Тези кабели пренасят около 98 процента от световния интернет трафик и три държави от ЕС разчитат изцяло на тях за тяхната свързаност. Без тези кабели нашите телефони, коли, телевизори, дори хладилници, ще спрат да функционират ефективно.

Главната дирекция за дълбоководни изследвания на руския генерален щаб е свързана със заплахи за саботаж на подводни кабели. Активността на руската подводница за картографиране на местоположенията на тези силно уязвими кабели също се увеличи значително, включително край бреговете на Ирландия.

Не е необходимо руската атака да е под формата на ракетен удар. Точно преди Олимпиадата в Париж видяхме смущенията, които могат да бъдат причинени от палежи на мрежата за високоскоростни влакове. Въпреки че извършителите на тази атака не са идентифицирани, не трябва да сме наивни за хибридните заплахи, пред които сме изправени. Здравната система на Ирландия беше изтощена от кибератака от базирана в Русия група за рансъмуер през 2021 г. Руското военно разузнавателно звено 29155 стои зад саботажни кампании в цяла Европа. Той се разшири в кибератаки през 2020 г., насочени към критична инфраструктура и правителствени агенции в НАТО, често с цел прекъсване на доставките на помощ за Украйна.

Европа трябва да се поучи от опита на Украйна и да засили подготовката си. Добре поддържаната инфраструктура и технологичните иновации като квантови изчисления, изкуствен интелект и усъвършенствана киберсигурност вече не са само въпрос на икономическа конкурентоспособност; те са критични за нашата защита и устойчивост. Трябва да им бъдат предоставени ресурси, съизмерими с тези нарастващи рискове и с пълната ни зависимост от съвременната свързаност.

Предвид огромните инвестиции, които са необходими, не можем да разчитаме само на правителствата да го направят. Вземете цифрова свързаност. Телекомуникационните компании са инвестирали милиарди евро в надграждане и осигуряване на артериите на европейската цифрова икономика. Въпреки това, Европа има основен проблем с мащаба, когато става дума за доставчици на инфраструктура. Марио Драги посочи това в неотдавнашния си доклад за икономическите предизвикателства на Европа.

В ЕС има 34 мобилни оператора, в сравнение със само три в САЩ и четири в Китай. Този сравнителен мащаб отприщва капитал за инвестиране в осигуряване на инфраструктура като подводни кабели и нейното надграждане за бъдещи нужди. Разрешаването на компаниите да се разширяват през границите в рамките на единния пазар на ЕС трябва да бъде приоритет. Това би отключило повече инвестиции в инфраструктура, която е жизненоважна за всички аспекти на нашия живот.

Без тези надстройки сме уязвими на поне два фронта. Първо, има заплаха от кибератаки, кинетични атаки и саботаж. Второ, ако не създадем правилните условия за иноваторите в дълбоките технологии в Европа да растат и да се конкурират в световен мащаб, последствията за нашето място в световния ред ще бъдат катастрофални. Инвестирането в инфраструктура и компании, които спомагат за възприемането на бъдещи технологии, е в основата на други възможности, не на последно място технологии като квантовите, където сме в глобална надпревара с Китай за разбиване на възможностите за криптиране на другия.

Планът на Владимир Путин винаги е бил да развива уязвимости в Европа, които да може да използва. Ние се отбихме от руската енергия след нахлуването му в Украйна. И все пак, като не успяваме да инвестираме правилно в нашата критична инфраструктура – ​​особено нашата инфраструктура за свързаност – ние наивно създаваме нови уязвимости, без Путин дори да си мръдне пръста. Русия е ясна, че вече има тези уязвимости в полезрението си. Ако не успеем да се справим с тях, тогава подновеният фокус на Европа върху сигурността и отбраната няма да има никакво значение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата