IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Кючуков: Избирането на Тръмп не е добра новина и за Китай

Динамиката на бойните действия не е в полза на Украйна в момента

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Разликата между Доналд Тръмп и досегашното управление няма да е в целите, а в инструментите, заяви за БНР Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.

"Тръмп е говорител на процесите, той е техен катализатор, но той не е техен генератор - те са по-дълбоки и са свързани със сериозни процеси, кризи, разделения вътре в американското общество, включително по отношение на външната политика. Основната промяна на американската външна политика е, че тя очевидно ще стане по-непредсказуема, по-непоследователна, по-хаотична. Не съвсем всичко казано от Тръмп като позиции ще се превърне в държавна политика".

При американските избори парите играят много сериозна роля, подчерта той и напомни, че набраните средства и донорите се обявяват и публично.

"Досега бизнесът предпочиташе да управлява през политиците, а сега наблюдаваме нещо като желание на бизнеса вече да измести политиката. Това не е само явление, което през последните години се наблюдава в САЩ. Няма да забравим войната за един ден, но текат процеси, които са достатъчно изявени вече", каза още Кючуков. 

По думите му на преден план и в САЩ, и в Европа стоят два въпроса - как и кога свършва войната и кой плаща цената. Според него въпросът е дали подходът ще се вмества във формулата - към преговори чрез ескалация, или ще се търсят други по-преки пътища към евентуални преговори.

"Динамиката на бойните действия не е в полза на Украйна в момента и забавянето носи допълнителни рискове", смята той. Според него "Тръмп с удоволствие би оставил следвоенното сдържане на Русия на Европа".

"Това е едно от двете полета, заедно с това на вътрешната политика, където има сериозни опасения от засилен реваншизъм от страна на Тръмп. Това ще означава продължаване на линията на натиск върху членовете на НАТО за увеличаване на финансовата им ангажираност. Тръмп разглежда НАТО като инструмент за американската външна политика. Евентуално противопоставяне на Вашингтон и Брюксел най-вероятно ще бъде по-силно отколкото при предишното президентство на Тръмп. Това може да отвори нови разделителни линии вътре в ЕС и НАТО, доколкото част от Източна Европа плюс Великобритания, когато говорим за НАТО, гледат към Вашингтон, а не към Брюксел, когато става дума за сигурност", коментира Кючуков.

Относно конфликта в Близкия изток той смята, че позицията на Тръмп е значително по-произраелска. Избирането на нов американски президент по скоро ще ограничи полето на маневриране на Нетаняху. "САЩ не могат да си позволят повече такова безпардонно пренебрегване на техните позиции, включително и на риска директно да бъдат въвлечени в един регионален конфликт", допълни Кючуков.

 Борбата за глобално лидерство с Китай ще бъде основният вектор на външната политика на САЩ.

"Избирането на Тръмп не е добра новина и за Китай", добави той. Според него оттук нататък ЕС трябва да търси политическа еманципация в сферата на сигурността от САЩ, икономическа и търговска от Китай и ресурсна от Русия. Това означава сътрудничество без зависимости, обясни той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата