IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

2024 г. ще бъде първата година с над 1,5C по-гореща

Изменението на климата подхранва екстремното време

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Тази година почти сигурно ще задмине 2023 г. като най-топлата в света от началото на измерванията, заяви в четвъртък Службата на Европейския съюз за климатичните промени "Коперник", пише Ройтерс.

Данните бяха публикувани преди срещата на върха на ООН за климата COP29 в Азербайджан следващата седмица, на която страните ще се опитат да договорят огромно увеличение на финансирането за борба с изменението на климата.

Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ отслаби очакванията за преговорите. Службата на Европейския съюз за климатичните промени "Коперник" заяви, че от януари до октомври средната глобална температура е била толкова висока, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата година в света - освен ако температурната аномалия през останалата част от годината не спадне почти до нула.

"Основната причина за тазгодишния рекорд е изменението на климата", заяви пред Ройтерс директорът на Службата на Европейския съюз за климатичните промени "Коперник" Карло Буонтемпо. "Като цяло климатът се затопля. Затопля се на всички континенти, във всички океански басейни. Така че със сигурност ще станем свидетели на счупване на тези рекорди".

Учените заявиха, че 2024 г. ще бъде и първата година, в която планетата ще се затопли с повече от 1,5 °C в сравнение с прединдустриалния период 1850-1900 г., когато хората започват да изгарят изкопаеми горива в промишлен мащаб. Емисиите на въглероден диоксид от изгарянето на въглища, нефт и газ са основната причина за глобалното затопляне.

Соня Сеневиратне, климатолог от обществения изследователски университет ETH в Цюрих, заяви, че не е изненадана от това постижение, и призова правителствата на COP29 да се споразумеят за по-решителни действия, за да откажат икономиките си от изкопаемите горива, отделящи CO2.

"Ограниченията, които бяха определени в Парижкото споразумение, започват да се разпадат, като се има предвид твърде бавният темп на действия в областта на климата в целия свят", каза Сеневиратне.

В Парижкото споразумение от 2015 г. държавите се договориха да се опитат да предотвратят глобалното затопляне да надхвърли 1,5C (2,7 градуса по Фаренхайт), за да се избегнат най-лошите последици от него. Светът не е нарушил тази цел - която се отнася до средна глобална температура от 1,5C в продължение на десетилетия - но C3S сега очаква светът да надхвърли целта от Париж около 2030 г.

"Всъщност това вече е зад ъгъла", каза Буонтемпо.

Всяка част от повишаването на температурата подхранва екстремни метеорологични условия. През октомври катастрофални внезапни наводнения отнеха живота на стотици хора в Испания, рекордни горски пожари обхванаха Перу, а наводненията в Бангладеш унищожиха повече от 1 милион тона ориз, което доведе до рязко покачване на цените на храните. В САЩ ураганът Милтън също се влоши от предизвиканото от човека изменение на климата.

Записите на Службата на Европейския съюз за климатичните промени „Коперник“C3S датират от 1940 г., като те са съпоставени с глобалните температурни записи от 1850 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата