Европейските лидери, които се срещнаха в Будапеща в четвъртък, призоваха Доналд Тръмп, отдалеч, да избягва търговските войни, да запази подкрепата си за Украйна и да се въздържа от нарушаване на глобалния ред след победата си на президентските избори в САЩ, пише Ройтерс.
Победата на Тръмп е голямо предизвикателство за Европа, откривайки ера на огромна несигурност в момент, когато континентът вече се бори за единство, а двете му най-големи сили - Германия, чието правителство току-що се разпадна, и Франция - са отслабени.Zelensky in Budapest for European Political Community Summit
Zelesnky was invited to the event by EU Council President Charles Michal and Hungarian PM Viktor Orban.
Orban has been critical of Zelensky’s ‘peace plan,’ opting for more dialogue with Russia. pic.twitter.com/Mn8QmtliTq
— MARIA (@its_maria012) November 7, 2024
Отношенията на Тръмп с европейските му колеги бяха напрегнати и рокади през по-голямата част от първия му мандат, а завръщането му на власт носи несигурност относно подкрепата на САЩ за Украйна срещу руската инвазия, ангажимента на САЩ към военния съюз НАТО и перспективата за мита върху износа за САЩ.
„Доверявам се на американското общество“, заяви ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел, който заедно с други призова Тръмп да продължи да подкрепя Украйна, докато пристигаше на срещата на близо 50 европейски лидери в Будапеща.
Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че сега от Европейския съюз зависи да бъде единен. Никоя държава - членка на ЕС, не може сама да се справи с предстоящите предизвикателства, каза тя.
По отношение на Украйна тя заяви: "В интерес на всички ни е автократите в този свят да получат много ясно послание, че не е право на силата, че върховенството на закона е важно."
Много от лидерите заявиха, че очакват с нетърпение да работят с Тръмп.
Домакинът на срещата на върха, унгарският министър-председател Виктор Орбан, който е десен националист, е един от малкото близки съюзници на Тръмп сред европейските лидери и е казвал, че ще пукне тапата на шампанското, ако Тръмп спечели. Дипломати предполагат, че Орбан може да организира обръщение на Тръмп към европейските лидери чрез видеовръзка. Но други бяха откровени по отношение на опасенията, включително за търговията и грубото отношение на Тръмп към съюзниците.
PM @donaldtusk, @SecMarkrutte, @alexanderdecroo, @LucFrieden, @MinPres in #Budapest during the European Political Community summit ⤵️ pic.twitter.com/6NAZcisW1L
— Chancellery of the Prime Minister of Poland (@PremierRP_en) November 7, 2024
"Президентът Тръмп понякога е известен с известна непредсказуемост, известна нестабилност, така че се нуждаем от диалог", заяви министър-председателят на Люксембург Люк Фриден. "Ще се стремим към диалог, но няма да се откажем от принципите си."
Министър-председателят на Финландия Петери Орпо заяви, че е обезпокоен от перспективата за търговска война: "Не бива да се допуска това да се случи", каза той. "Нека сега се опитаме да повлияем на САЩ и на бъдещата политика на Тръмп, така че той да разбере свързаните с това рискове".
Към несигурността, надвиснала над срещите в Будапеща, се прибави и фактът, че в сряда вечерта трипартийното правителство на Германия се разпадна, след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия си министър и проправи пътя за общи избори. "Едно нещо е сигурно, Европа не е силна без силна Германия", заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
Срещата на върха ще включва първо среща на лидерите на по-широката Европейска политическа общност, която включва държави извън ЕС като Великобритания, от които се очаква да подновят ангажимента си за подкрепа на Украйна, преди сесиите по миграцията и икономическата сигурност.
Марк Рюте, ръководител на НАТО, заяви, че е важно да се гледа на Украйна като на проблем, който се простира отвъд Европа, и определи партньорството на Русия със Северна Корея като „заплаха не само за европейската част на НАТО, но и за САЩ“.
Вечерта 27-те лидери на ЕС ще обсъдят трансатлантическите отношения, както и Грузия, където управляващата партия „Грузинска мечта“, която се смята за все по-проруска, спечели победа на оспорваните избори на 26 октомври. ЕС замрази кандидатурата на Грузия за членство поради опасения за отстъпление от демокрацията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.