Руското външно министерство за момента не вижда основания за разговори за възобновяване на диалога със САЩ за стратегическата стабилност и контрола върху въоръженията, заяви днес руският заместник външен министър Сергей Рябков в интервю за агенция Интерфакс.
Рябков каза, че Москва и Вашингтон "обменят сигнали относно Украйна" на военно и политическо равнище по затворени канали, посочва Интерфакс.Заместник-министърът отбеляза, че Русия е готова да чуе предложенията на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп за уреждане на кризата в Украйна, като подчерта, че не може да има просто решение за нея.
"Подхождаме изключително задълбочено, отговорно и внимателно към всички идеи, предлагани от страните по този въпрос“, каза Рябков.
В четвъртък руският държавен глава Владимир Путин поздрави Тръмп за победата му на изборите, похвали го за проявената смелост и мъжество при опита на въоръжен мъж през юли да го убие и заяви, че Москва е готова за диалог с новоизбрания президент. Той каза, че коментарите на Тръмп, че ще се опита да сложи край на войната, заслужават внимание. Пред телевизия Ен Би Си Тръмп каза, че още не е разговарял с Путин след изборната си победа, но допълни: "Мисля, че ще разговаряме", припомня Ройтерс.
Рябков предупреди, че се запазва заплахата за прекъсване на дипломатическите отношения със САЩ, ако замразените активи на Русия бъдат конфискувани или Вашингтон ескалира напрежението във връзка с Украйна.
Рябков коментира и обновената ядрена доктрина на Русия, като обясни, че тя ще даде възможност на страната "да прибегне до ядрения вариант" при остра криза в отношенията със Запада и ситуацията в Украйна, отбелязва Интерфакс.
"Този процес ще бъде завършен. Като върховен главнокомандващ, президентът на Руската федерация несъмнено ще вземе решения, които ще означават усъвършенстване на концептуалните основи на нашата дейност в тази сфера", каза още заместник-министърът пред руската информационна агенция.
През септември Путин предупреди Запада, че съгласно предложените промени в доктрината Русия може да използва ядрено оръжие, ако бъде поразена с конвенционални ракети, и ще смята всяко подкрепено от ядрена държава нападение срещу нея за съвместна атака.
(БТА)