Украинската армия изпраща медици на фронтовата линия в очакване на засилена руска атака, докато двете страни се борят за териториално предимство, преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом. Военни служители, войници и анализатори виждат следващите няколко месеца като критична фаза във войната, като Украйна се опитва да стабилизира отбраната и да укрепи позицията си, в случай че бъде принудена да преговаря с Москва от идващия президент на САЩ, пише Financial Times.
Москва засили атаките през последните месеци и силите на Украйна не успяха да задържат линията на изток, където руските сили сега напредват с по-бързи темпове, отколкото когато и да било от 2022 г. насам. Украински официални лица признаха, че отбраната им се „разпада“ на фона на недостиг на работна ръка.
Киев очаква офанзивата да набере скорост и говорител на украинската армия каза пред Financial Times, че повече медицински персонал се изпраща на източния фронт в очакване на тежки битки през следващите дни и седмици, „особено на юг и изток“.
Ключова битка се оформя и в руския район Курск, части от който Украйна превзе при изненадващо нахлуване през август. Но сега Русия подготвя сила от около 50 000 войници, включително от Северна Корея, в нов опит да отблъсне украинците, според президента Володимир Зеленски и представители на западното разузнаване.
Тръмп обеща да „прекрати войната за 24 часа“ след встъпването си в длъжност и разкритикува военната помощ на САЩ за Украйна. Руският президент Владимир Путин даде знак за готовност за преговори, предизвиквайки безпокойство в Киев и други европейски столици, че новоизбраният президент на САЩ може да подкрепи сделка, която е в полза на Москва.
Но ако Украйна успее да спре офанзивата на Русия и да овладее инициативата до момента, в който Тръмп встъпи в длъжност на 20 януари, високопоставени украински служители вярват, че биха могли да докажат, че са „бойци“ и „победители“ и да помогнат да убедят новоизбрания президент да ги застане.
В Курск Русия бърза да си върне поне град Суджа, където Украйна е установила военно командване, ако не и цялата територия, контролирана от Украйна, преди Тръмп да положи клетва през януари, според Центъра за отбранителни стратегии ( CDS), базиран в Киев мозъчен тръст по сигурността. 10 000 севернокорейски войници, изпратени наскоро да се бият заедно с руските войници, биха могли да помогнат за накланяне на баланса в полза на Москва в района на Курск.
„Това е огромен брой. Не можете да го пренебрегнете“, каза високопоставен западен служител по сигурността, пожелал анонимност.
Загубата на Курск би лишила Зеленски от ценна разменна монета във всякакви потенциални преговори с Москва, в които той каза, че ще влезе само ако Русия напълно се оттегли от Украйна. Путин, чиято армия постигна стабилни печалби през последните месеци, изрази интерес към преговори само ако Киев приеме всичките му искания - включително разширяване на руската окупация върху всичките шест окупирани източни и южни региона на Украйна, нито един от които Русия не контролира изцяло, освен за Крим.
От август Русия е превзела над 1200 кв. км в Украйна, според Deep State, украинска група за проследяване на война, тясно свързана с министерството на отбраната. Това е двойно повече от това, което войските на Киев в момента държат в района на Курск, показват данните на Deep State.
В няколко огнища на фронтовата линия, дълга 1000 километра, украинските войски издържат на безмилостни руски въздушни и сухопътни атаки. Командир на артилерийска част близо до Курахово, където боевете са най-интензивни, каза пред FT в понеделник, че руските войски „атакуват от три страни“. Той и войските му „са готови да се оттеглят“, каза той, „но все още нямаме заповед от върха“. Курахове и град Покровск на 40 км северно са критични логистични центрове за украинската армия и сега са до голяма степен разрушени. Коксовият завод в покрайнините на Покровск, който също беше атакуван, е най-големият в Украйна и е от решаващо значение за нейната стоманодобивна индустрия.
CDS, военният мозъчен тръст, изчисли, че до декември „фронтовата линия вероятно ще се измести с 30-35 км западно от сегашната си позиция“. Генерал-майор Дмитро Марченко миналия месец каза, че източният фронт се „разпада“ поради недостиг на боеприпаси и жива сила.
„Хората са много изтощени. Те просто не могат да удържат фронтовете, на които са."
„Средната възраст вече е над 40 години в различни бригади и не изглежда да има достатъчно подкрепления, които пристигат на фронтовата линия“, каза Франц-Стефан Гади, военен анализатор и сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон, който наскоро посети Украйна.
Украйна планира да набере допълнителни 160 000 войници между ноември и февруари, което според Съвета за национална сигурност и отбрана ще попълни военните части само до около 85 процента от необходимото.
Но военни експерти и един високопоставен служител в Киев изразиха скептицизъм, че целта ще бъде постигната, като казаха, че е по-реалистично да се очаква да бъдат мобилизирани до 100 000 души. Това би запълнило около половината от недостига на работна ръка, казаха те, което все пак би било подобрение, тъй като някои звена в момента са окомплектовани с около една трета от необходимото.
Няколко украински командири и войници казаха, че усилията за привличане на повече мъже в армията са възпрепятствани от безсрочната военна служба. Киев се притесняваше от приемането на закон за демобилизация от страх, че може да доведе до изселване на войници. Станислав Асеев, виден украински журналист, станал войник, каза, че „без ясен отговор относно срока на служба и качеството на обучението, новобранците ще бъдат толкова деморализирани и неефективни, колкото сегашната изтощена от битка пехота“. За да компенсират недостига, някои пехотни части са били подсилени с пилоти от военновъздушните сили, инженери, медици и хирурзи, според Мариана Безухла, депутат от комисията по външна политика, която повтори опасенията, оповестени за първи път от войниците на първа линия.
Полковник Юрий Игнат, високопоставен служител на военновъздушните сили, по-рано този месец каза, че част от персонала на военновъздушните сили е бил прехвърлен на фронтови части, позовавайки се на трудните обстоятелства.
Говорител на украинската армия обаче категорично отрече обвиненията и заяви, че Игнат се е изказал погрешно. „Единиците на военновъздушните сили, включително инженери, пилоти, персонал по поддръжката и медицински екипи, остават на своите специализирани позиции“, каза говорителят, добавяйки, че повече медици са изпратени до „точките за стабилизиране“ най-близо до фронтовата линия в очакване на по-интензивни боеве и по-тежки жертви.
Дара Масикот, старши научен сътрудник във Фондацията Карнеги за международен мир, който наскоро посети фронтовите линии, каза, че Русия „просто надвива украинците, защото сега те имат повече ресурси“. „Те може и да не са умели атаки, но последователността и честотата на тези неща изморяват украинската страна." Печалбите на Русия дойдоха на огромна цена. Началникът на отбраната на Обединеното кралство адмирал сър Тони Радакин наскоро изчисли, че войските на Москва са имали около 1500 убити и ранени „всеки ден“ през октомври, като общите й загуби от февруари 2022 г. достигат 700 000. Русия рязко повиши изплащанията за записване да се бие в Украйна през последните месеци, което показва, че армията се бори да наеме повече мъже. Но предлаганите огромни суми са пристрастили обикновените руснаци към жертвите, които техните сили търпят в Украйна, каза Масикот.
Северна Корея може също да разположи втора вълна от войски, за да засили предимството на Русия в човешката сила. Ким Чен Ун, нейният лидер, има около 20 000 войници, от които може да се откаже, и е предоставил на Русия военна подкрепа на стойност 5,5 милиарда долара, според доклад, публикуван през октомври от Фондацията за свобода на Фридрих Науман.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.