IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тръмп се нуждае от отстъпки от страна на Путин, ще бъдат ли направени?

Тръмп има всички възможности да промени динамиката

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп каза известното, че ще сложи край на войната в Украйна за 24 часа. През септември избраният от него вицепрезидент Джей Ди Ванс започна да излага идеи какво може да означава това: разделяне на Украйна, като източните части на страната попадат в ръцете на Русия и членство в НАТО не може да става и дума, пише в статия за Financial Times Роуз Гетемюлер, преподавател в Станфордския университет и бивш заместник-генерален секретар на НАТО.

Тези идеи са в пряко противоречие с това, което президентът на Украйна Володимир Зеленски прокарва в собствения си мирен план, но без съмнение биха се харесали на руския президент Владимир Путин. Те са много по-в съответствие със собствените му предложения за прекратяване на войната.

Въпреки това е изключително важно Тръмп да обмисли добре динамиката на преговорите. Путин искаше да нанесе съкрушително поражение на Украйна, а с нея и на нейните партньори в НАТО и особено на САЩ. Подобно на много руски лидери от незапомнени времена, Путин предпочита играта с нулева сума: аз печеля, ти губиш. Няма такова нещо като печелившо решение — победителят взима всичко.

Но не трябва да е така. Тръмп има всички възможности да промени динамиката, защото Путин има силни мотиви да поддържа отношенията си със САЩ. Руският президент иска да се върне на световната сцена, ръка за ръка с американския - нещо, което би подобрило позицията му както на вътрешния, така и на международния пазар. И той иска облекчение от смазващите санкции, които нанесоха щети на руската икономика, дори и да не я унищожиха.
Така Тръмп може да поиска отстъпки. И ако са умело изработени, няма да е невъзможно за Путин да ги даде. Три идват на ум.

Първо, дори ако териториалната реалност на Украйна се промени, САЩ трябва да предложат език за споразумение за прекратяване на огъня, подобен на този, използван за описание на статута на Западна Германия след Втората световна война. Поддържа се териториалната цялост на Германия и отделянето на Федерална република Германия от нейните източни провинции не се счита за постоянно. Този прецедент е добре да си припомним, докато празнуваме 35-ата годишнина от обединението на Германия. Въпреки че разделянето може да продължи дълго време, то никога не трябва да се приема като постоянно. Териториалната цялост и суверенитет, залегнали в Хартата на ООН, са водещите принципи.

Второ, вместо да приемат, че членството в НАТО ще бъде отложено за неопределено време, САЩ трябва да предложат присъединяването към НАТО да бъде разработено за неопределен период от време. Едновременно с това САЩ и техните съюзници в НАТО трябва да поканят Украйна да започне преговори за присъединяване, провеждайки ги успоредно с преговорите за присъединяване с ЕС, които започнаха през юни 2024 г. Никой не може да предвиди кога тези преговори ще приключат, тъй като изискванията както на ЕС, така и на ЕС и НАТО ще бъде сложно за изпълнение от Украйна. Независимо от това, тя очевидно ще върви по пътя към членство в ЕС и НАТО, както обещаха и двете институции. Ако Украйна се нуждае от някаква увереност срещу движението на вратата, тогава може да се определи целева дата за окончателните резултати - може би 20 години по-късно.

Защо смятам, че подобен ход може да се хареса на Путин? Е, той прие началото на преговорите за присъединяване към ЕС до голяма степен без оплаквания. Започването на преговори за присъединяване към НАТО успоредно с тези в ЕС би поставило преговорите в сянката на другите. Тези процеси винаги са бавни, така че Путин може да бъде сигурен, че няма да има внезапни изненади.

Трето, като условие за явяване на масата, САЩ могат да кажат, че Русия трябва да е готова да се присъедини отново към преговорите за контрол на ядрените оръжия и стратегическа стабилност. Путин ги спря до момента, в който САЩ и съюзниците от НАТО се откажат от помощ за Украйна. НАТО и САЩ трябва да настояват да продължат да помагат на Украйна, но е крайно време да се върнем към двустранните разговори за поддържане на ядрената стабилност и контрола върху ядрените оръжия.

Въпреки че на Путин може да не му харесва да изостави своите условия, той очевидно има интерес да направи нещо добро за Тръмп. Подновяването на ядрените преговори би му струвало малко от гледна точка на вътрешния капитал и би могло отново да го върне на световната сцена. Що се отнася до Тръмп, две големи сделки – мирът в Украйна и новото ядрено споразумение – биха циментирали репутацията му на върховен участник в сделката – всъщност като върховен миротворец. Той ще постигне цели, които са убягнали на неговия предшественик.
Важното е Тръмп да се увери, че няма да излезе губещият по време на преговорите с Путин за Украйна. Той трябва да знае, че Путин ще бъде готов да направи някои отстъпки, внимателно обмислени, за да запази лицето си – неговото, на Тръмп и на Зеленски също. Никой не трябва да излиза от тази война, претърпял съкрушително поражение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата