IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Руски милиардери не споделят розовите перспективи на Путин за икономиката

Структурните промени са обезпокоителни

Снимка: БГНЕС/EPA

Снимка: БГНЕС/EPA

Няколко руски милиардери не споделят оптимизма на правителството на Владимир Путин, че руската икономика ще продължи да расте с темпове, на които повечето западни страни могат само да завиждат. И не виждат особени изгледи, че бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп ще отмени санкциите.

Въпреки че не очакват срив, който да принуди Путин да прекрати инвазията си в Украйна, половин дузина магнати, интервюирани от Bloomberg News, заявиха, че руската икономика се е променила значително от началото на бойните действия, поради което дългосрочните цели изглеждат недостижими. Повечето от тях се съмняват, че войната ще приключи скоро, въпреки че Тръмп обеща да я доведе до бърз край.

Мненията на някои от най-богатите руски магнати, в чиито компании работят стотици хиляди души и играят централна роля в икономиката на страната, противоречат на розовите перспективи и цели за разходите на правителството, както и с неотдавнашното пазарно рали на някои европейски компании със значителни интереси в региона.

Всички техни компании имат собствени икономически анализи, което е сигнал, че тези мнения отразяват по-широки настроения сред частния бизнес.

Санкциите, които принудиха Русия да преориентира търговията си от Европа към Азия, принудиха и много милиардери да върнат пари от чужбина. Техните компании преструктурираха износа, плащанията и логистичните системи, а Русия им наложи нови данъци, за да финансира военната машина на Путин.

След победата на Тръмп на 5 ноември акциите на компании, които имат значителни интереси в Русия, скочиха на регионалните фондови пазари. В Турция книжата на строителната компания Enka Insaat поскъпнаха с 10%, а тези на производителят на бира Anadolu Efes - с 19%.

Акциите на базираната във Виена Райфайзен Банк Интернешънъл АГ добавиха 12%, както и тези на регистрираната в Лондон унгарска нискотарифна авиокомпания Wizz Air Holdings Plc, която доскоро предоставяше услуги до Украйна и Русия. Това е сравнимо със загубата от 1,2% на бенчмарковия борсов индекс MSCI за развиващите се пазари от деня на изборите.

В базовите макроикономически прогнози на руското правителство от септември до 2030 г., когато Путин ще има право на още шест години мандат, се предвижда поне 3% годишен растеж през последните три години от този мандат. Инфлацията ще бъде ниска и стабилна на целевото равнище на централната банка от 4%, при устойчиви положителни тенденции в инвестициите, потребителската активност и доходите на домакинствата. Средносрочната прогноза, публикувана през септември, предвижда растеж от 2,5% през 2025 г., който ще се повиши до 2,8% две години по-късно.

Планът е твърде оптимистичен, заявиха няколко от милиардерите, като пожелаха анонимност. Дори ако в крайна сметка се постигне прекратяване на огъня в Украйна, санкциите няма да бъдат облекчени скоро, казаха те.

Според някои от магнатите икономиката на Русия е изправена пред обезпокоителни структурни промени. Напускането на международни компании влоши производствения капацитет, особено в технологичния и машинния сектор. Изискванията на отбранителната индустрия все повече оформя военната икономика, заместването на вноса върви бавно, а нуждата на армията от повече нови войници засилва недостига на работна ръка, казаха те.

Ограниченията на капацитета, особено по отношение на работната ръка и оборудването, също започнаха да се отразяват на икономическия растеж, според Bloomberg Economics.

Все пак Русия разполага с достатъчно ресурси, за да поддържа икономиката си и военните усилия в продължение на години, заявиха няколко милиардери. Съветският съюз преживя десетилетия на икономически трудности преди да се разпадне.

Въпреки че в краткосрочен план Русия не е изправена пред „пълноценна“ криза, икономическите дисбаланси и „мрачните средносрочни и дългосрочни перспективи допринасят за увеличаване на риска от такава криза през следващите години“, се посочва в доклад от септември на Стокхолмския институт за икономика на прехода към Стокхолмското училище по икономика.

Засега най-наболелият проблем, пред който са изправени предприятията, е рекордният основен лихвен процент от 21%, който Банката на Русия обяви миналия месец в стремежа си да укроти упоритата инфлация, надхвърляйки извънредното ниво, наложено след нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. Банката сигнализира, че може да повиши лихвения процент още повече на следващото си заседание през декември.

Магнати, сред които стоманодобивният милиардер Алексей Мордашов и Олег Дерипаска, се изказаха против високите лихви.

Според един от тях високата инфлация би била по-лесна за защита, ако властите публично признаят, че Русия води война в Украйна, вместо да продължават да я наричат „специална военна операция“. Тогава те биха могли да обяснят на обществеността, че по-високата инфлация е цената, която трябва да плати, за да подкрепи военните усилия, вместо да настоява, че животът в Русия продължава както обикновено - каза той.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата