Неправителствената организация “Аменсти интернешънъл” заяви, че Русия води кампания от военни престъпления срещу народа и децата на Украйна. Групата е фокусирана върху човешките права и каза, че е потвърдила 17 руски удара само през 2024 г., при които са били убили деца, съобщава ДПА.
В същото време полеви изследвания, проведени от организацията, разкриват, че руските сили умишлено са взели на прицел цивилни и гражданска инфраструктура.
Патрик Томпсън, изследователят на "Амнести интернешънъл Украйна" призова извършителите на нападения и военни престъпления срещу народа на Украйна да бъдат изправени пред правосъдието.
"Децата, като едни от най-уязвимите групи във всяко общество, имат специална защита съгласно международното хуманитарно право", каза Томпсън. Той добави, че продължаваме да виждаме убити и ранени деца в региони, които са далеч от фронтовата линия, включително и такива с нулеви военни цели.
Военните престъпления са нарушения на международното хуманитарно право съгласно Женевската конвенция от 1949 г. и включват умишлени нападения срещу цивилни, хуманитарни работници, болници или религиозни и образователни сгради, отбелязва ДПА.
Специалистите на "Амнести интернешънъл", които проверяват интернет пространството, потвърждават, че само през тази година има над 120 видеоклипа и изображения на нападения срещу деца.
"Ударите, които "Амнести интернешънъл" документира тази година, включително възмутителната атака срещу най-голямата детска болница в украинската столица Киев, бяха военни престъпления, напомнящи за първите дни на инвазията, когато руските сили бомбардираха родилен дом и драматичния театър в Мариупол", казва още Томпсън.
По думите му обикновени граждани и цивилни обекти, включително болници, които имат специална защита, продължават да бъдат обект на незаконни атаки и все повече деца са убити и ранени в тях.
Хирургът Олег Голубченко е оперирал дете в болницата по време на атаката и описва какво си спомня в моментите след въздушния удар. "Когато дойдох на себе си, всичко наоколо беше в развалини. “Аз също бях ранен - почувствах топла вълна по цялото си тяло и видях, че кървя, но може да движа ръцете и краката си и можех да дишам. Пропълзях малко и видях, че детето, което оперирах, е добре, въпреки че оборудването беше унищожено", разказва той пред "Амнести интернешънъл".
Томпсън казва, че информацията на "Амнести интернешънъл" за увеличение на нападенията срещу цивилни е напомняне, че агресията на Русия срещу Украйна продължава да взима своята човешка цена.
"Незаконните нападения, особено тези, които нараняват деца, имат за цел да посеят ужас и паника сред цивилното население. Чувството за безнаказаност, на което се радват извършителите, трябва да приключи. От международната общност зависи да гарантира, че те ще бъдат изправени пред правосъдието. Без поемане на отговорност тези атаки само ще продължат", каза той.
По данни на Службата на върховния комисар на ООН по правата на човека приблизително 89% от убийствата на цивилни са се случили на територии, контролирани от Украйна.
От февруари 2022 г. насам "Амнести интернешънъл" документира множество случаи на безразборни нападения на руски сили в Украйна, довели до хиляди цивилни жертви, както и доказателства за други военни престъпления, включително изтезания, сексуално насилие и убийства.
Призивът на "Амнести интернешънъл" за мир идва на фона на изказването на премиера на Обединеното кралство Киър Стармър, който заяви, че Лондон ще удвои подкрепата си за Украйна, след като президентът на САЩ Джо Байдън позволи на Киев да използва доставени от САЩ ракети с голям обсег за нанасяне на удари в Русия.
"Трябва да удвоим подкрепата си за Украйна и това е на първо място в дневния ми ред за срещата на върха на Г-20", каза вчера премиерът на Великобритания пред репортери.
Украинският президент Володимир Зеленски настоява за разрешение за използване и на други доставени от Запада оръжия за удари по руски военновъздушни бази и други военни обекти на руска територия. / БТА