Европейските лидери трябва да бъдат готови да изпратят военни сили в Украйна, за да подкрепят всяко мирно споразумение, създадено от Доналд Тръмп между Киев и Москва, каза външният министър на Естония, пише Financial Times.
Маргус Цахна каза пред Financial Times, че най-добрата гаранция за сигурност за Украйна е членството в НАТО , както поиска украинският президент Володимир Зеленски. Но ако САЩ се противопоставят на поканата на Киев да се присъедини към военния съюз, Европа ще трябва да се намеси с разполагане на войски, след като битката приключи, за да възпре по-нататъшната руска агресия.
„Ако говорим за реални гаранции за сигурност, това означава, че ще има справедлив мир. Тогава говорим за членство в НАТО“, каза Цахна. „Но без САЩ това е невъзможно. И тогава говорим за всякаква форма [на гаранция] в смисъла на ботуши на земята. ”
Тръмп обеща да сложи бърз край на войната в Украйна , след като встъпи в длъжност, предизвиквайки опасения, че може да наложи несправедлива сделка на Киев, като заплаши да оттегли военната подкрепа на САЩ или да изостави Украйна напълно. Няколко съюзници на Тръмп призоваха Европа да поеме тежестта на подкрепата на Украйна.
Цахкна каза, че победата на Тръмп на президентските избори в САЩ е ускорила дискусиите между съюзниците на Киев за това как да подкрепи Украйна предвид последните загуби на бойното поле, както и е оказала натиск върху Москва да седне на масата за преговори и да гарантира, че всяко прекратяване на огъня е устойчиво.
„Има много разговори и много комуникации помежду си в Европа, а също и с екипа на Тръмп и администрацията.“
Министърът каза, че би било „наистина, наистина, наистина сложно“ за европейците да осигурят гаранции за сигурност на Украйна без подкрепата на САЩ, не на последно място защото НАТО в крайна сметка може да бъде въвлечен във всеки сблъсък с руските сили.
Естония отдавна е един от най-гласните поддръжници на Украйна и критична към резервите на други съюзници относно доставката на оръжие на Киев, което според Москва би било причина за ескалация. Талин също се опасява, че ако Русия надделее в Украйна, балтийските държави ще бъдат следващите в стремежа на Владимир Путин да възстанови сферата на влияние на Москва в бившето съветско пространство.
Някои анализатори смятат, че всяко европейско усилие за укрепване на Украйна може да бъде организирано от коалиция на желаещите, като се започне с Полша и ръководените от Обединеното кралство Съвместни експедиционни сили, отбранителна група, която включва скандинавските и балтийските държави и Холандия. Тези страни, които се срещат в Талин следващия месец, са най-твърдите поддръжници на Украйна и представляват две трети от европейската двустранна военна помощ за Киев.
Би било от съществено значение за Франция и Германия също да се включат, каза Цахна. Германия е вторият по големина донор на военна помощ за Украйна след САЩ.
Великобритания имаше „възможността и цялата отговорност да поеме ръководството“ на усилията на Европа за укрепване на сигурността на Украйна, докато Полша също играеше много активна роля в дискусиите, добави той. Полският премиер Доналд Туск миналата седмица каза, че ще се включи в преговори със САЩ, НАТО и европейските съюзници за това как да се гарантира сигурността на Украйна.
Цахна каза, че не вярва, че Тръмп ще изостави НАТО, защото не е в политическите или икономическите интереси на Америка да остави Европа на милостта на империалистическа Русия. Но европейците ще трябва да покажат, че са готови да инвестират повече в собствената си отбрана.
Естония изразходва еквивалента на 3,4 процента от своя БВП за отбрана и иска НАТО да договори минимално ниво на разходите от 2,5 процента спрямо 2 процента на срещата на върха на алианса в Хага през юни следващата година.
Европа нямаше запаси от оръжия и трябваше да направи повече за разширяване на производствения капацитет на отбраната, каза министърът.
„Но това, което имаме, са пари. Имаме много пари. Не вярвам на тези правителства, които казват, че не могат да искат повече от своите хора, защото ние го направихме в Естония“, каза Цахкна, имайки предвид повишенията на данъците, въведени от Талин специално за финансиране на по-високи разходи за отбрана.
Тъй като Украйна сега се разглежда като първа отбранителна линия на НАТО, архитектурата на сигурността на Европа може да бъде прекроена през следващите месеци, а не само съдбата на Украйна, каза той.
„Просто не можем да чакаме каквото и да решат САЩ.