Франция се присъедини към САЩ и Великобритания, като даде знак на Украйна, че може да използва оръжия с голям обсег на действие срещу цели на руска територия, промяна, която предизвика гнева на Москва, предаде ДПА.
В интервю за BBC, части от което бяха публикувани вчера, френският министър на външните работи Жан-Ноел Баро заяви, че ако Украйна изстрелва ракети с голям обсег по цели в Русия, това би било "самозащита". Министърът не потвърди дали това вече се е случило. Москва разкритикува остро изявленията на Баро, като говорителката на външното министерство Мария Захарова заяви пред държавната информационна агенция ТАСС, че разрешението "не е подкрепа за Украйна, а по-скоро смъртен удар за нея".
Според съобщенията тази седмица Украйна е изстреляла американски ракети с голям обсег ATACMS и британски крилати ракети Storm Shadow по военни цели в Русия. От юли 2023 г., в сътрудничество с Великобритания, Франция започна да доставя на Украйна ракети "Сторм шадоу" - френското обозначение на идентичните ракети е "Скалп".
Единствено Германия не подпомага Украйна с оръжия с далечен обсег, тъй като канцлерът Олаф Шолц е категорично против изпращането на крилати ракети "Таурус" в разкъсваната от война страна, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.
Михайло Подоляк, част от екипа със съветници на Зеленски изтълкува неотдавнашните заплахи от страна на руския президент Владимир Путин като израз на "абсолютен страх". Той заяви пред в. Bild am Sonntag, че Путин се опитва да сплаши Запада със заплахите си.
В същото време зам.-министърът на стратегическите индустрии на Украйна Анна Гвоздяр пред The Wall Street Journal заяви, че в момента Украйна разработва няколко свои собствени балистични ракети.
Според източници на изданието, украинците активно работят по създаването на ракети, способни да поразяват дълбоко в тила на противника. Повечето подробности за програмата се пазят в тайна, но украински официални лица наскоро казаха, че такива оръжия скоро могат да бъдат въведени във войските. През август Украйна проведе първите тестове на такава ракета.
Украинският министър на отбраната Рустем Юмеров каза, че скоро ще се чуе за мащабна ракетна програма.
Според съветника на президента на Украйна Владимир Зеленски Александър Камишин, една от пречките пред изпълнението на програмата е финансирането. Той отбеляза, че Киев няма достатъчно средства. Украйна е използвала своята ракета "Нептун" само в ограничена степен по време на войната и официални лица посочват, че липсата на финанси забавя производството.
Експертът по военна авиация Дъглас Бари обясни, че балистичните ракети са особено скъпи за производство, тъй като материалите, от които са направени, трябва да издържат на много високи температури при повторно навлизане в земната атмосфера.
Друг проблем е масовото производство. Производителите на ракети по света са изправени пред предизвикателства при осигуряването на постоянни доставки на компоненти като двигатели. Украйна е допълнително затруднена от недостига на работници и постоянните руски атаки срещу инфраструктурата.
Президентът Володимир Зеленски каза, че Украйна е произвела 100 ракети през 2024 година, пише още The Wall Street Journal.
От своя страна САЩ смятат, че Украйна трябва да се съсредоточи върху дронове с голям обсег. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин каза, че украинската програма за дронове има по-голям финансов смисъл отколкото балистичните ракети, като се има предвид високата им цена.
На 21 ноември Русия нанесе масиран ракетен удар по украинска територия. По-късно руският президент Владимир Путин заяви, че като част от тази атака са извършени изпитания на ракетата "Орешник". Според The Wall Street Journal атаката е била насочена към завода Южмаш, който е бил център на съветската индустрия за балистични ракети.