Цените на петрола се понижиха в понеделник след 6% ръст през миналата седмица, но притесненията за доставките на фона на нарастващото напрежение между западните сили и големите производители на петрол Русия и Иран запазиха цените под нулата, пише Ройтерс.
Фючърсите на суровия петрол тип „Брент“ се понижиха с 43 цента, или 0,57%, до 74,74 долара за барел към 07:05 ч. по Гринуич, докато фючърсите на американския суров петрол тип „West Texas Intermediate“ бяха на ниво от 70,73 долара за барел, което представляваше спад от 51 цента, или 0,73%.Миналата седмица и двата контракта отбелязаха най-големия си седмичен ръст от края на септември и достигнаха най-високите си нива на сетълмент от 7 ноември, след като Русия изстреля хиперзвукова ракета по Украйна в знак на предупреждение към САЩ и Великобритания след ударите на Киев по Русия с използване на американски и британски оръжия.
„Цените на петрола започват новата седмица с известно леко охлаждане, тъй като пазарните участници очакват повече сигнали от геополитическите събития и перспективите за политиката на Фед, които да определят тона“, заяви Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.
„Напоследък напрежението между Украйна и Русия се повиши, което доведе до известно остойностяване на рисковете от по-широка ескалация, която би могла да повлияе на доставките на петрол.“
Тъй като и Украйна, и Русия се борят да спечелят известно влияние преди предстоящите преговори под ръководството на администрацията на Тръмп, напрежението вероятно ще се запази до края на годината, поддържайки цените на Брент на равнище около 70-80 долара, добави Йеап.
Освен това Иран реагира на резолюцията, приета от ядрения надзор на ООН в четвъртък, като разпореди мерки като активиране на различни нови и усъвършенствани центрофуги, използвани за обогатяване на уран.
„Порицанието на МААЕ и отговорът на Иран увеличават вероятността Тръмп да се стреми да наложи санкции срещу износа на ирански петрол, когато дойде на власт“, заяви в бележка Вивек Дхар, стратег по суровините в Commonwealth Bank of Australia. Според него наложените санкции биха могли да ограничат износа на ирански петрол с около 1 млн. барела на ден, което представлява около 1 % от световното предлагане на петрол.
В неделя иранското външно министерство заяви, че на 29 ноември ще проведе разговори за оспорваната си ядрена програма с три европейски сили.
В неделя иранското външно министерство съобщи, че на 29 ноември ще проведе разговори за оспорваната си ядрена програма с три европейски сили.
„Пазарите са обезпокоени не само от щетите за петролните пристанища и инфраструктурата, но и от възможността за разпространение на войната и включването на повече държави“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Филип Нова.
Инвеститорите бяха фокусирани и върху нарастващото търсене на суров петрол в Китай и Индия, които са съответно най-големият и третият по големина вносител в света. Вносът на суров петрол в Китай се възстанови през ноември, тъй като по-ниските цени предизвикаха търсене на запаси, докато индийските рафинерии увеличиха производителността на суров петрол с 3% на годишна база до 5,04 млн. барела дневно през октомври, подкрепени от износа на горива.
Китайският внос на суров петрол вероятно ще бъде допълнително увеличен от допълнителна квота за внос от поне 5,84 млн. метрични тона (116 800 барела дневно), предоставена на независими рафинерии за товари, пристигащи през следващата година, заявиха в понеделник запознати със ситуацията. През седмицата трейдърите ще следят данните за разходите за лично потребление (PCE) в САЩ, които се очакват в сряда, тъй като те вероятно ще послужат като информация за политическата среща на Федералния резерв, насрочена за 17-18 декември, каза Сачдева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.