Авиационната индустрия се въстановява успешно след пандемията, но страда от сериозен недостиг на пилоти, персонал и самолети. В момента биват развивани най-различни алтернативи на двигателите за самолети, но изглежда никой вариант не дава икономически изгодно решение за компаниите, което да е безопасно и надеждно в същото време, това коментира Стивън Удвар-Хази, изпълнителен председател на Борда на директорите на ALC, в ексклузивно интервю на Александър Богоявленски от Авиошоу, взето по време на APG World Connect 2024 в Малта.
Удвар-Хази разкри, че не е пътувал лично в китайските самолети, от ранга на A320, но членове на неговия екип са тествали моделите C919 и ARJ-700. „Изживяването за пътниците е сходно с това на A320,“ отбелязва той, но уточнява, че засега няма планове за поръчка. Според него е възможно в бъдеще китайското правителство да изисква местни поръчки като част от договори за западни самолети.
Търсенето на полети след пандемията надхвърли очакванията. Възстановяването на трафика е било много по-бързо, отколкото прогнозираното, но доставките на нови самолети ще изостават още поне три години. Това предизвиква сериозен недостиг – от пилоти и инженери до летищен персонал и съоръжения.
"Имаше недостиг на производствени работници, на инженери. И разбира се, авиокомпаниите загубиха толкова много пари. Те загубиха повече пари за година и половина, отколкото спечелиха в периода след Втората световна война.“
Макар и тежко засегнати от пандемията, много авиокомпании сега са в най-добрата си финансова форма, като някои дори са по-добре от пред пандемичните нива от 2019 г. Събеседникът обясни, че самолети на стойност 800 млн. долара, собственост на неговата компания, са експроприирани от Русия след 2022 г.
„Руското правителство всъщност открадна тези самолети. И ги пререгистрира незаконно под руски флаг. Сега се опитваме да си върнем загубите от застрахователните компании“
Сега текат съдебни спорове в опит да бъдат върнати на компанията.
ЕС настоява за следването на целите за въглероден неутралитет и нулеви емисии до 2050 г. Според Удвар-Хази целта на ЕС за нулеви емисии до 2050 г. е „прекалено амбициозна“ в контекста на нарастващия трафик. А устойчивите авиационни горива са полезни, но са твърде скъпи, за да бъдат масово възприети.
Като пилот с над 12 000 летателни часа, Събеседникът няма конкретен фаворит сред моделите самолети, но признава, че харесва високопроизводителните модели като Gulfstream 650ER. Той изрази и специално отношение към България, която описва като „красива страна с невероятни черноморски курорти“.
Производителите на самолети се опитват да открият технологиите за двигателите на бъдещето, но изглежда, че няма просто решение. Съществуват налични технологии, които имат различни недостатъци, свързани с: икономическите последици, надеждноста или безопасността. Разработките варират около електрически, водородни или хибридни двигатели, но никой от тях не дава икономически изгодни решения на превозвачите.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.