Високите доходи да се облагат с по-голям данък, предлагат учените от Института за икономически изследвания към БАН в годишния си доклад.
Според тях така по-справедливо ще се облагат различните слоеве на обществото. За да се осигури устойчивото развитие на икономиката са необходими цялостни реформи в данъчната ни политика, тъй като тя не работи ефективно, пише още в доклада на БАН, цитиран от Investor.bg.
Според проф. д-р Гарабед Минасян, който представи част от доклада, плоският данък вече не върши работата, за която е бил въведен и си заслужава да се мисли дали не трябва да се въведе прогресивен данък.
По думите му дебат трябва да има и за диференцирана ставка на ДДС, каквато вече е въведена в Румъния, и това може да даде своя положителен ефект.
Друга ключова промяна, нужна на данъчната система у нас, е да се възстанови необлагаемият минимум за доходите на хората. По този начин данъците ще се обвържат по-справедливо с доходите на физическите лица, уточняват учените в доклада.
Плоският данък върху доходите в размер на 10% действа у нас от 2009 г. насам, като очакванията, че ставката ще доведе до по-високи постъпления в бюджета и до "осветляване" на икономиката, не се оправдаха, пише в доклада на професорите от БАН.
Те настояват, че равнищата на бедност и неравенство на доходите в България са най-високите в ЕС. Учените смятат, че данъчната ни система изобщо не съдейства за намаляване на това неравенство, а дори задълбочава проблема.
Според прогнозите на икономистите, темпът на нарастване на БВП на България ще остане 3–3,5%.
"България трябва да има едно по-добро догонващо икономическо развитие, за да се доближим до европейските стандарти", котегоричен бе ръководителят на Института за икономически изследвания на БАН проф. д-р Александър Тасев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.