Британският премиер Киър Стармър и президентът на САЩ Джо Байдън обсъдиха възможността Украйна да използва доставени от Запада ракети с голям обсег на действие срещу Русия, но не направиха официални съобщения за това след срещата си, състояла се в Белия дом в петък, отбелязва британският в. "Гардиън".
Въпросът какво са решили двамата лидери остана висящ, след като по-рано руският президент Владимир Путин заплаши, че такова разрешение ще се счита за пряко участие на НАТО в конфликта. Британският премиер каза пред репортери в Белия дом, че той и президентът на САЩ са "обсъдили подробно стратегията", но подчерта, че темата на срещата не е била обсъждането на "конкретни възможности".
Точно преди срещата официални представители казаха, че Стармър ще притисне Байдън да подкрепи плана му да позволи на Киев да използва британски ракети "Сторм шадоу" срещу Русия. Британският премиер съобщи обаче, че той и Байдън ще обсъдят плана на Общото събрание на ООН в Ню Йорк следващата седмица „с по-широк кръг от хора“.
Байдън, от своя страна, отхвърли заплахите на Владимир Путин и не се поддаде на дрънкането на оръжие от страна на руския президент, като заяви, че не е съгласен с неговото твърдение, че използването на ракети "Сторм шадоу" от въоръжените сили на Украйна срещу Русия би означавало война между НАТО и Москва. "Всъщност не мисля много за Владимир Путин“, добави Байдън.
Посланикът на Русия в ООН Василий Небензя заяви в петък пред Съвета за сигурност на ООН, че ако западните страни позволят на Украйна да нанася удари в дълбочина на руска територия, тогава страните от НАТО "ще водят пряка война с Русия“, предаде Ройтерс.
"Ако решението за отмяна на ограниченията [за използването на ракети с голям обсег] наистина е било взето или се бъде взето, това ще означава, че от този момент страните от НАТО започват пряка война с Русия. В този случай, разбира се, ще бъдем принудени да вземем съответните решения с всички последствия за западните агресори. Нашите западни колеги няма да могат да избегнат отговорността и да прехвърлят вината върху Киев“, заяви Небензя.
Представители на Вашингтон обвиниха Путин, че се опитва да сплаши страните от НАТО да не подкрепят Украйна, отбелязва "Политико". Европейски лидери също отхвърлиха заплахите на руския президент. Полският премиер Доналд Туск каза: "Не бих придал прекомерно значение на последните изявления на президента Путин. Напротив: те по-скоро разкриват трудната ситуация, в която се оказаха руснаците на фронта."
Пред "Политико" двама британски служители, пожелали анонимност, са изразили обаче съмнение, че използването на ракетите "Сторм шадоу" ще промени хода на войната, макар че Володимир Зеленски настоява, че това би довело до значителни успехи за Украйна.
Междувременно украинският президент съобщи, че нахлуването на украинските въоръжени сили в граничната руска Курска област е имало желания резултат, забавяйки напредъка на Москва на другия фронт - в Източна Украйна. В петък той посочи, че контраатаката на Русия в Курска област не е донесла големи успехи на Москва. Това противоречи на твърденията на Кремъл за успехи и на двата фронта. Зеленски каза, че Русия има 40 000 войници, концентрирани на Курския фронт. "Все още не сме видели сериозни руски успехи“, добави той. Руското министерство на отбраната от своя страна съобщи в петък, че московските войски са си върнали контрола над десет села, окупирани преди това от Киев. Информациите по развитието на събитията там не могат да бъдат проверени през независим източници, подчертават западните медии.
Междувременно и вторият по големина доставчик на оръжие за Украйна – Германия – продължи да отказва да предостави на Киев ракети "Таурус", чийто обсег на действие е 500 км, съобщи Асошиейтед прес. Канцлерът Олаф Шолц защити отказа си да изпрати такива крилати ракети на Украйна, като каза пред германските депутати в сряда, че благоразумието не е слабост.
Шолц от месеци не се поддава на настояванията на Украйна за ракети "Таурус", които поради големия си обсег могат да бъдат използвани срещу цели далеч в руска територия.
Тази позиция разочарова основния дясноцентристки опозиционен блок (ХДС/ХСС) и части от трипартийната управляваща коалиция на Шолц. Критиките не намаляха, след като Шолц най-накрая предложи подробно обяснение миналия месец, посочвайки, че Германия не трябва да се включва пряко във войната.
Като част от координирани действия от руска страна прозвуча и публикация в платформата Teлеграм в петък на председателя на Държавната дума на Русия Вячеслав Володин. Той обвини НАТО, че е силно замесена във вземането на военни решения в Украйна. В поста в официалния си канал Володин обвини Северноатлантическия пакт, че помага на Украйна да избере кои руски градове да атакува, дава указания на Киев и съгласува определени военни действия. Володин обаче не приведе никакви доказателства в подкрепа на твърденията си, посочи "Франкфуртер рундшау".
Мирният план на Зеленски
Преди седмица украинският президент каза, че има план за прекратяване на огъня и ще го покажа на Джо Байдън, на Доналд Тръмп и на Камала Харис. Той заяви това по време на интервю за италиански медии, дадено в Чернобио, в Северна Италия, където участва в ежегодния форум "Амброзети", съобщават РАИ Нюз, АНСА и "Република". Зеленски изрази надежда, че до ноември ще може да представи плана си на американските представители.
"Надявам се, че ще имам възможност да покажа този план на Байдън и на кандидатите за президент на САЩ - Харис и Тръмп, и да получа отзиви и мнения за него", казва президентът на Украйна.
Той отбеляза, че до момента не е споделял с никого нищо от плана. "Първият контакт ще бъде с Байдън. В плана говорим не само за оръжия, но и за важни глобални въпроси. Накратко, говорим за конкретен пакет от мерки в областта на отбраната. И ако го имаме, това ще бъде силно възпиращо средство за Русия и за приключване на войната при условията на дипломацията", заяви още той.
Зеленски добави, че иска да покаже плана на действащия президент на САЩ, защото в него има някои точки, които зависят от Америка.
В събота пред Си Ен Ен Зеленски повтори намерението си да сподели плана както с Байдън, така и с Харис и Тръмп. Тъй като много неща зависят от решенията на Конгреса на САЩ, "планът за победа" би трябвало да бъде представен и на Конгреса, посочи украинският държавен глава. "След тези стъпки ние сме готови да го споделим с народа", добави президентът.
Той каза, че няма представа какво има предвид Тръмп, когато заявява готовност да сложи край на войната до дни, ако бъде избран за президент на САЩ. Тръмп подчерта, че постигне прекратяване на войната дори преди още да е встъпил в длъжност след евентуалното си избиране. Изборите в САЩ са на 5 ноември.
Решение за ракетите предстои да бъде обявено
Служители на Обединеното кралство казаха, че се надяват решението по въпроса за използването от Украйна на ракети с голям обсег да бъде потвърдено на Общото събрание на ООН по-късно този месец, когато световни лидери, включително Байдън и Стармър, ще се съберат в Ню Йорк, отбеляза "Политико".
Западни служители казват, че решението, ако бъде договорено, само по себе си няма да промени хода на войната, но са все по-отворени към молбите на Украйна, че така ще помогнат на Киев да спре напредването на руските войски на източния фронт през последните месеци.
Как ще реагира Москва в случай на положително решение относно ракетите предстои да видим.
Вербалните сигнали на Русия към Запада за опасността от ескалация нямат ефект, което означава, че е необходимо "да се промени характерът на сигнализирането“, заяви пред ТАСС руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков. Той допълни, че Москва знае, че Западът е взел решение дали да позволи на Украйна да атакува Русия с ракети с голям обсег на действие и е информирал Киев, но не уточни какво е решението.
Така че остава да се види какво ще произлезе от срещата на западните лидери в рамките на Общото събрание на ООН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.