НАТО вчера не показа признаци, че скоро ще покани Украйна да се присъедини, докато съюзниците искаха повече информация от украинския президент Володимир Зеленски за неговия "план за победа" за прекратяване на войната с Русия, предаде Асошиейтед прес.
Планът е съсредоточен върху искането към НАТО да придвижи напред "ускорената" молба за членство, която Зеленски подаде преди две години, за да потърси защита под чадъра за сигурност на военния алианс, след като Русия започна пълномащабна инвазия.
Доверието към НАТО се основава на гаранцията за колективна сигурност - член 5 от учредителния договор на организацията. Това е ангажимент на всички 32 държави членки да се притекат на помощ на всеки член, чийто суверенитет или територия може да бъдат нападнати.
Това обаче не се отнася за страна партньор като Украйна.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте отказа да приветства "плана за победа", като заяви само, че той и съюзниците "го приемат за сведение". Той не обсъди кога Украйна може да се присъедини към най-големия военен алианс в света, освен че настоя, че тя ще стане негов член.
"Планът има много аспекти и много политически и военни въпроси, които наистина трябва да уточним с украинците, за да разберем какво стои зад него, да видим какво можем да направим и какво не можем да направим“, каза Рюте в централата на НАТО в Брюксел.
"В тесен контакт сме със съюзниците, с Украйна, за да видим как можем да предприемем следващите стъпки“, добави той. Той отказа да предостави подробности за това какво още иска да знае НАТО, като каза на репортерите само: "Не мога да ви дам всички сведения за това".
Засега, каза Рюте, фокусът трябва да бъде върху това да се помогне на Украйна да си върне повече територии и да укрепи позициите си за евентуални бъдещи мирни преговори.
Зеленски трябва да обясни елементи от своя план днес на лидерите на Европейския съюз, повечето от които също стоят в редиците на НАТО.
Всичко това се случва в мрачен момент за Украйна. Нейните войски се борят да удържат по-добре окомплектованите и оборудвани руски сили, особено в източната част на Донецка област, където постепенно са изтласкани назад. Киев оцелява с помощта на Запада, но според Украйна тя идва твърде бавно.
Докато очертаваше плана си в сряда, Зеленски заяви пред украинските законодатели, че предоставянето на покана от НАТО на страната ще бъде "свидетелство за решимостта на (съюзниците)" да подкрепят усилията ѝ.
Бъдещето на Украйна в НАТО е нещо, което алиансът обмисля от 16 години, припомня АП.
На срещата си на върха във Вашингтон през юли 32-те членки обявиха, че Украйна е на "необратим“ път към членство. За непосветените обаче изглежда, че има малък напредък, откакто през 2008 г. лидерите на НАТО обещаха на Украйна и Грузия, че "тези страни един ден ще станат членове на НАТО".
Засега НАТО е в състояние на изчакване, отбелязва АП./БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.