Омбудсманът Мая Манолова изпрати писмо до председателя и членовете на Централната избирателна комисия, в което обръща внимание на опасения на граждани относно възможни проблеми при произвеждане на машинното гласуване и отчитането на резултатите от него на предстоящите избори за Европейски парламент, съобщиха от кабинета на Манолова.
В писмото тя обяснява, че по-конкретно става въпрос за отказа на Централната избирателна комисия да се извършва контролно ръчно преброяване на хартиените разписки от машинното гласуване. В написаното се посочва, че такова броене се прави задължително, когато гласуването с машини е единственият начин, по който гласоподавателите могат да упражнят правото си на глас.ЦИК инспектира машините за гласуване
Контролното ръчно преброяване на хартиените разписки е необходимо, за да се установи дали броят им и отразеното в тях съответства на отчетените във финалния протокол гласове за партии, коалиции и независими кандидати и преференции. На следващо място прави впечатление, че не е предвидено посочване на празни гласове от машинното гласуване, пише в доводите си Манолова.
Според нея също така не е предвидено в протокола на СИК да се вписват данни за броя на избирателите, гласували машинно, и броя на избирателите, гласували с хартиена бюлетина. По този начин не може да се направи извод каква част от избирателите са се възползвали от машинното гласуване, отчетено като общ брой, както и по партии, коалиции и независими кандидати и преференции. В Методическите указания на ЦИК не е предвидено да се публикува информация за резултатите от машинното гласуване отделно от гласуването с хартиена бюлетина.
Манолова настоява да бъде предвидена изрично възможността за контролно ръчно преброяване на хартиените разписки за установяване на съответствието между тях и разпечатания финален протокол с резултатите от машинното гласуване, както и неговото публикуване на интернет страницата на ЦИК. По този начин ще се гарантира достоверността на резултата от машинното гласуване, ще се избегнат съмнения в манипулиране на изборите и ще се закрепи доверието в изборния процес и конкретно в машинното гласуване, смята националният омбудсман.
Дават още 9 млн. на ЦИК за машинното гласуване
Този следобед Манолова проведе среща с правосъдния министър Данаил Кирилов и служители на Агенцията по вписванията заради проблеми, които адвокати срещат с Търговския регистър.
Преди срещата тя изрази своето очакване народните представители да упражнят парламентарен контрол върху изпълнителната власт и финансовия министър, заради данните за нарушения при партийните субсидии за 2018 г. По думите на Манолова на парламентарен контрол депутатите трябва да зададат съответните въпроси на финансовия министър Владислав Горанов.
Според омбудсмана от изнесените данни става ясно, че се касае за нарушение на закона и ощетяване на гражданите с над 6 млн. лв. Според нея текстовете на закона са ясни - политическите партии получават субсидия в размер на 11 лв за всеки получен от тях действителен глас.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.