Този път изборите минаха без сигнали за сериозни нарушения на Изборния кодекс и купуване на гласове. Още по-важно е, че на тези избори прагът за влизане в ЕП е висок – за едно депутатско място са нужни повече от 100 000 гласа. Tова изостри чувствителността по темата купуване на гласове.
"Има съмнение за купуване и продаване на гласове в доста ромски махали. По наши анализи няма квартал, който да не беше посетен от нашите партии. Ние сме подготвили сигнал до главния прокурор и искаме да се обжалват тези избори и ако може да се касират", обяви вицепрезидентът на Световната ромска организация Петко Асенов.
Преди вота на евроизборите: 80 лв. за глас в Плевен
Асенов допълни, че най-много търговия с гласове е имало в Пещера, Дупница, "Факултета" и др. А цената на гласовете била между 20 и 50 лева.
"Не може да буташ къщите при минус 15 градуса и да оставяш деца на улицата, а след това да казваш, че ще ги подкрепиш", отбеляза още той.
По думите му стратегията на вицепремиера и военен министър Красимир Каракачанов за справяне с ромските тартори, които разпределят гласовете, не решава проблема.
Купуване на гласове: На всеки осми са му предлагали пари или е принуждаван
Вицепрезидентът на Световната ромска организация сподели, че са направили програма с най-добрите специалисти по национална сигурност, благодарение на която се създават консултативни съвети по сигурността във всяка една община. Той поясни, че в нея участват полиция, община, социални грижи, които ще събират формални и неформални лидери.
"Ако се приеме тази програма, се решават голяма част от проблемите с роми", категоричен е Асенов.
Той допълни пред Bulgaria ON AIR, че вицепремиерът Томислав Дончев е обещал да задвижи нещата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.