Император Акихито, който на 30 април ще стане първият абдикирал японски император за близо две столетия, посвети живота си на народите, засегнати от страната му по време на Втората световна война и на японците, възстановяващи се след природни бедствия.
Акихито, който на 23 декември навърши 85 години, претърпя сърдечна операция и се лекува от рак на простатата, а сега носи и слухов апарат. През 2016 г. той каза, че се страхува, че възрастта може да му попречи да изпълнява своите задължения, пише Ройтерс.
Ето няколко ключови момента от неговото управление като първия император, който не е бил обявен за божествен, когато се е възкачил на Хризантемения трон през 1989 г.
Монархия на средната класа
Женитбата на Акихито през 1959 г. с Мичико Шода, дъщеря на индустриалец, бе първата за наследник на престола с някой, който не е благородник, и бе приветствана като символ на една нова Япония. Двамата се запознали в тенис клуб и той й предложил да се оженят по телефона.
Двойката е била снимана през годините как танцува заедно валс в официални дрехи и да се разхожда по морския бряг с анораци и панталони. На 10 април, само няколко месеца преди Акихито да абдикира, императорската двойка отпразнува 60-годишнината от сватбата си.
Те се стремяха да изградят имидж на "монархия на средната класа" и да приближат императорското семейство до хората.
И трите им деца постъпиха в университет и се омъжиха за хора без благородно потекло, а обществеността бе информирана, когато Акихито бе диагностициран с рак на простатата през 2002 г., за разлика от тайнствеността около болестта на баща му император Хирохито.
Имперска дипломация
Акихито и Мичико се стремяха да изгладят отношенията в цяла Азия, която пострада от политиката на Япония преди и по време на Втората световна война, с многобройни посещения в чужбина.
През 1992 г. той стана първият японски монарх, за когото се знае, че е посетил Китай, където раните от войната са дълбоки, и каза, че изпитва "дълбока тъга" за "нещастния период, когато моята страна причини големи страдания на народа на Китай".
На пресконференция по случай рождения си ден през 2001 г. Акихито каза, че изпитва "известна близост" с Корея, защото предците му са били корейци - безпрецедентно изказване за японски монарх, което влезе във водещите заглавия на вестниците в Сеул.
През 2005 г. императорската двойка посети остров Сайпан, станал сцена на кървави боеве по време на Втората световна война, за да отдадат почит на паметниците в чест на загиналите японски, американски и корейски воини.
"Дълбоко разкаяние"
Акихито често призовава Япония да помни страданията по време на войната - изказвания, които през последните години привличат голямо внимание, тъй като премиерът Шиндзо Абе изглежда настоява за по-малко извинителен тон.
На 15 август 2015 г., на 70-ата годишнина от края на войната, Акихито се отклони от официалното изявление, за да изрази "дълбоко разкаяние".
Предишния ден Абе каза, че изпитва "печал в крайна степен", но допълни, че бъдещите поколения не бива да продължават да се извиняват.
Император утешител
Едно от задълженията, поети от императорската двойка, бе утешаването на жертви на природни бедствия.
През 2011 г. Акихито предприе безпрецедентната стъпка да се обърне към нацията в телевизионно изявление след земетресението и цунамито, отнели живота на близо 20 000 души и предизвикали най-тежката ядрена криза в света от 25 години.
Акихито коленичи, за да говори с евакуирани хора, а Мичико прегърна жени, изгубили домовете си.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.